Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kesinleşmiş vergi borcu olanları takip etmek için KATBİS sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Bakanlığın devreye sokmaya hazırlandığı yeni sistemle birlikte kesinleşmiş vergi borçlularının online olarak takip edilmesi sağlanacak. Kesinleşmiş Gümrük Alacaklarının Takibi alacakların hızlı ve etkin bir şekilde takip ve tahsil edilmesini sağlarken, işlem süresini de minimum seviyeye çekecek. Bu hedefle söz konusu sisteme geçmeye hazırlanan Bakanlık, online takip sistemi için düğmeye bastı. Borçluların üzerine olan malları, hakları ve alacak durumlarını online olarak görebilme imkanı tanıyan bu yeni sistem, hem takip adına hem de alacakların tahsilatı adına önemli bir adım oldu. Alacakların tespit edilmesini de beraberinde getirecek sistem, haciz işlemlerinin takibine de online takip kapısını açtı. Elektronik ortamda yapılacak tüm bu işlemler işgücü ve zamandan tasarruf edilmesini sağlayacak.

Kesinleşmiş Gümrük Alacaklarının Takibi sisteminin teminatların sorgulanması noktasında da devrede olacağı öğrenildi. Kamuya borcu olanların alacak miktarı kadar teminata bloke koymanın söz konusu olduğu sistemde; borçlunun diğer gümrüklerde yaptığı tüm işlemlerde inceleme altına alınabiliyor. Bu gümrüklerdeki işlemlere bloke uygulanabiliyor. Sistem alacakların hızlı ve etkili şekilde tahsil edilmesi için tüm imkanların değerlendirildiğini gösteriyor.

Bankadaki Hak ve Alacaklarda Görüntülenecek

Bu kapsamda önceliği işlemlerin süresini kısaltmak olan sistem, tahsilatta ve takipte büyük kolaylıkları beraberinde getirecek. Amme alacaklarına karşı en kısa sürede tahsilat yapmaya imkan veren sistem, kamu borçlusunun bankalardaki haklarından alacaklarına kadar her ayrıntının mercek altına almasını sağlayacak. İşlemler bilgisayarlar aracılığı ile kısa sürede sonuca ulaştırılacak. Sistem ile ilgili çalışmalar ise aralıksız devem ediyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın