Kirazda Yüksek Rekolte Bekleniyor

Kirazda Yüksek Rekolte Bekleniyor

Bu yıl erkenci olan kirazda yüksek verim bekleniyor.Yılın ilk kirazını hasat eden Manisa’nın Şehzadeler şehri kilogram fiyatı 250 lira olan erkenci kirazdan çok umutlu. Tüketicilerin 250 lira fiyat ile çok büyük şok yaşamasına rağmen bu mevsimde kiraz bulmanın şaşkınlığı ile satın aldığını belirten yetkililer bu yıl kirazdan ümitli olduklarını belirtiyor. Kirazdaki rekolte beklentisi hakkında açıklamada bulunan Şehzadeler Ziraat Odası Başkan Vekili Ziya Özel, bu yıl kiraz rekoltesinin en az 150 bin ton olarak beklendiğini, don olayı yaşanmadığı için hem erken ürün aldıklarını hem de kaliteli ürün elde ettiklerini söyledi. Ege bölgesindeki ilk kiraz hasadını yaptıkları için çok mutlu olduklarını belirten Özel, ürünün kilogram fiyatının 250 lira olduğunu, şu an toplanan ürünün az olduğu için fiyatların bu derece yüksek olduğunu ilerleyen zamanda kiraz fiyatında düşüş yaşanacağını söyledi.

Yüksek Rekolte Beklentisi

Kiraz üreticilerinin son 2 yıldır yaşanan don olayları nedeni ile çok mağdur olduklarını ve sıkıntı yaşadıklarını hatırlatan Özel, bu yıl don olayı yaşanmadığı için geçen yıllara göre çok daha yüksek rekolte beklentisi olduğunu söyledi.

Kiraz Yüz Güldürecek

Bu yıl kiraz rekoltesinin en az 150 bin ton olarak beklendiğini belirten Özel, don yaşanmadığı için kiraz üreticilerinin yüzünün güleceğini, geçen yıl tüccar tarafından 8 -10 lira bandında alınan kirazın bu yıl en az 10 – 15 lira arasında alınmasını beklediklerini söyledi.

Kiraz Alım Merkezi

Bu yıl kiraz satışlarının küçük dükkânlarda tüccarlar tarafından gerçekleşmeyeceğini hatırlatan özel, yeni açılacak Şehzadeler Kiraz Alım Merkezinde alımların gerçekleşeceğini, bu şekilde satış yapılmasının üreticinin işini daha kolay hale getireceğini söyledi.yüksek rekolte beklentisi üretici tüccar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!