Ekonomi Burdur Mermer İhracatı İle Yükseliyor

Burdur Mermer İhracatı İle Yükseliyor

Son Güncelleme:

Burdur’da gerçekleştirilen mermer ve doğal taş ihracatı hakkında açıklamalarda bulunan BURDUR Doğaltaş Madenciler ve Mermer Makineleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BURDOĞTAŞ) Başkanı Nasuh Ekinci, geçen yıla oranla ihracat alanında büyük ilerleme yaşandığını söyledi. Sektör olarak çok sevindirici bir gelişmenin yaşandığını belirten Ekinci, ihracat oranındaki bu artışın sektörün büyüdüğünün göstergesi olduğunu, 2017 yılının ilk 3 aylık zaman diliminde geçen yıla göre 1 milyon 193 bin 370 dolar artış yaşandığını ve toplamda 24 milyon 905 bin 510 dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, yaşanan bu artışın çok önemli olduğunu söyledi.

Yeni Alternatifler Bulunmalı

Mermer ve doğal taş sektöründeki ihracat ve üretim artışına rağmen Burdur’da diğer sektörlerin ihracat rakamlarında ciddi azalma görüldüğünü söyleyen Ekinci, dolarda yaşanan yükseliş ile birlikte girdi maliyetlerinin arttığını ve diğer sektörlerde ciddi daralmalara sebep olduğunu söyledi. Ülke geneli incelendiğinde ihracatta yüzde 13 oranında artış yaşandığını belirten Ekinci, Burdur’un diğer sektörlerde de ciddi lokomotif olacak şekilde derlenip toparlanıp ihracatını canlandırması gerektiğini, yeni alternatifler ile yola devam edilmesi gerektiğini söyledi.

2017’den Ümitliyiz

Mermer sektörü olarak 2017 yılından ümitli olduklarını belirten Ekinci, Çin’de gerçekleştirilen fuardan olumlu dönüşler almayı beklediklerini, Çin haricinde Hindistan firmaları ile de görüştüklerini bu yıl ihracatta daha yukarıyı hedeflediklerini söyledi. Geçen yıl 129 milyon dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatan Ekinci, bu yıl yüzde 15 oranında artış ile 140 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ekinci sektör olarak ihracatın yanı sıra ülkeye farklı katkılarda da bulunduklarını ve Türk Mermer Maden Vakfı olarak 1 milyon metrekareden fazla alanı ağaçlandırdıklarını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,130BeğenenlerBeğen
7,254TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler