Gaziantep Güneşten Elektrik Üretecek

0

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamalar sonrasında kurulacak güneş enerjisi santrallerinden elektrik üretilmesine karar verildi. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Bölgede bulunan 20 dönüm arazi üzerine yeni yatırımların yapılmasına karar verildi. Güneş Enerjisi Santrali kurulmasına karar verilirken yeni bir projenin hayata geçirilmesine karar verildi. Bu proje ile birlikte diğer kurumlara da örnek olması bekleniyor. Bölgede bulunan 59 dönümlük arazinin 20 dönümlük kısmı için Güneş Enerji Santrali kurulmasına karar verildi. 

Bu santralin kurulması için uzun zamandır çalışma yapılıyordu. Sonunda çalışmaların tamamlandığı ve santralin kurulduğu açıklandı. Ancak santralin başka durumları da etkilemesi için yeni bir çalışma yapılmasına karar verildi. Bu süreç içerisinde güneş santrali üzerinden elde edilen enerji ile birlikte elektrik üretilmesine karar verildi. Belediye tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında yıllık olarak 1 milyon 700 bin kilovatsaat elektrik üretilmesi planlananlar arasında yer alıyor. Bölgede enerjiyle birlikte elektrik üretiminin sağlanacağı ilk santral olması beklendiği için önemli bir yere sahip olduğu konuşuluyor. Gaziantep güneş ışını değerleri ile birlikte incelendiği zaman Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer alması proje açısından oldukça önemli bir kriter olarak değerlendiriliyor. 

Projenin geliştirilmesi için yakın zamanda birinci ve ikinci etap kısımlarının da tamamlanması bekleniyor. Güneş enerjisi santralinden enerji üretiminin yanı sıra bölgede biyogaz enerji santrali içinde çalışmalar şimdiden başlatılmış oldu. 2015 yılında projenin onaylandığı açıklanırken Kalkınma Bakanlığı tarafından da cazibe merkezleri kapsamında desteklenmeye devam ediliyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın