Antalya’da yapılan büyük dolandırıcılık sonrasında 35 bin kişinin kredi kartı kullanıldı. Toplam 75 milyon liralık vurgun yapıldığı ortaya çıktı.

Kredi kartı kullanımının artması ile birlikte dolandırıcılarında bu konuda çeşitli numaralarının ortaya çıktığı tespit edilmişti. Bu süreç içerisinde Antalya’da yeni bir dolandırıcılık çetesinin yapmış olduğu vurgun adeta dudak uçuklattı. Antalya’da yaklaşık 35 bin kişinin kredi kartı bilgilerinin kullanılarak büyük bir dolandırıcılık olayına imza atıldığı açıklandı. Fatura ödeme merkezlerinden fatura ödemesi yapıldığı öğrenilirken yapılan vurgun tutarının ise toplam 75 milyon lira olduğu ortaya çıktı. Bu konuda 3 şüphelinin tutuklandığı tespit edildi. 

Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Ekipleri tarafından bir süredir gerçekleştirilen hem fiziki hem de teknik takip sonrasında internet, telefon, elektrik faturalarının ödemelerinin yapıldığı yönünde bir şikayet başlatıldığı tespit edildi. Bu durumu kullanabilmek ve üzerlerinden para kazanabilmek için kendilerine sistem kurdular. Bu sistem sonrasında internet üzerinden bir yönlendirme yaptıkları ve sonrasında da yönlendirme ile birlikte başka kişilerin kredi kartı bilgilerini kullanarak fatura ödemeleri yaptıkları tespit edildi. Konu hakkında şikayetlerin artması sonucunda polis tarafından yeterince bilgi toplanmaya başladı. Bu süreç içerisinde eş zamanlı operasyonun düzenlenmesine karar verildi. 

Antalya, Bursa ve Artvin olmak üzere 4 şüphelinin kaldığı yerlere eş zamanlı olarak operasyon düzenlenirken yapılan baskınlar sonrasında evde konu hakkında dökümanlar ve çeşitli sistemler ele geçirildi. Konu hakkında soruşturma devam ederken 3 kişinin tutuklandığı açıklandı. Polis ekipleri kredi kartı kullanıcılarını dolandırıcılara karşı uyardı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın