Üniversitede mezun olunan bölüm iş hayatı açısından oldukça önemli olduğu için bu süreç içerisinde mantıklı kararlar vermek gerekiyor. 

Günümüzde nitelikli bir iş bulabilmek sanıldığı kadar kolay olmadığı için milyonlarca işsizin olduğu ortaya çıktı. İşsizlik oranlarının sürekli olarak artması ile birlikte hükümet son dönemlerde bu duruma bir el atmaya karar verdi ve istihdam seferberliğini başlattı. Bu konu hakkında önlemini en baştan almak isteyenler için uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bazı uyarılar yapılıyor. Özellikle günümüzde en çok kazandıran, işsiz kalma şansının en düşük olduğu ve bu süreç içerisinde daha çok tercih edilen meslekler araştırılmış oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu verileri düşünüldüğü zaman 2016 yılı ile birlikte en fazla iş sahibi olunan ve işsizlik verilerinin en düşük olduğu mesleklerin başında veterinerlik geliyor. Ardından mühendislik, biyoloji,çevre ve sağlık bilimleri bu listeyi takip eden meslekler arasında yer alıyor. Eğitimini tamamlayan mezunların iş bulma aşamalarında çok zorlanmadıkları tespit edilmiş oldu. İş gücüne en fazla katkı sağlayan meslekler arasında yer aldıkları açıklandı. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan verilere tekrar baktığımız zaman en çok veterinerlik, mühendislik, sağlık ve hukuk alanlarından mezun olan kişilerin istihdam konusunda etkili sonuçlara ulaştıkları tespit edildi. 

Araştırmalar derinleştirildiği zaman en yüksek işsizlik oranlarının sosyal bilimler bölümlerinden mezun olan kişilerde olduğu öğrenildi. Sosyal bilimler bölümlerinden mezun olan kişilerin diğer bölümlere göre istihdam edildikleri sırada çok daha fazla zorlandıkları tespit edilmiş oldu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın