Referandum sonrası son 5 ayın zirvesine çıkarak ani yükselişte bulunan altın yükseklerde kendine yer bulamadı. Hızlı yükselişin ardından düşüşe geçen altın düşüş eğilimi ile yoluna devam ediyor. Dün tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 154,4 lira seviyelerine çıkan altın, bu seviyelerde fazla tutunamadı ve düşüşe geçti. Ülkedeki referandum ve küresel piyasalarda artan jeopolitik risk algısına paralel olarak yükselişe geçen altın bugün güne düşüş ile başladı ve saat 10:45 itibari ile altının gram fiyatı yüzde 0,42 oranında gerileme yaşayarak 152,2 lira seviyelerine düştü. Son 5 ayın zirvesine çıkarak altın yatırımcılarını heyecanlandıran altın tekrar düşüşe geçerek kendini beklemeye aldı.

Zirveye Çıkmıştı

Dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’ye askerî harekât yapılması ihtimalinin değerlendirmeye alındığını açıklamasının ardından son 5 ayın zirvesine çıkan tekrar düşüşe geçti. Kuzey Kore’nin hafta sonu fırlattığı balistik füzenin başarısız olmasının ardından açıklamada bulunan Trump’ın Kuzey Kore’ye ani saldırı dahil hareketli askerî harekât düzenlenebileceği açıklaması küresel piyasalarda altının hareketli bir süreç yaşamasına neden oldu. Trump’ın askerî harekât konusunda oldukça istekli olduklarını açıklamasının ardın Kasım ayından bu yana en yüksek dönemi yaşayan altın sakin bir sürece geçti.

Gram Fiyatı Aşağı Yönlü Olabilir

Halk oylaması sonrasında evet çıkmasının altın fiyatları üzerindeki etkisini yorumlayan analistler, evet sonucunun orta vadeye yayılabilecek bir Türk lirasında değerlenme sürecine geçişi sağlayabileceğini, Türk lirasındaki değerlenmenin de altının gram fiyatını aşağı yönlü etkileyeceğini açıkladı.

Çeyrek Altın Ne Kadar?

Yaşanan yükselişin ardın düşüşe geçen altının gram fiyatı sonrasında bugün sabah saatleri itibari ile Kapalıçarşı’da çeyrek altın 249 liradan satışa sunulurken, Cumhuriyet altını ise 1.015 liradan satılıyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın