Emisyon skandalının adı Volkswagen, ABD’deki araçlarını geri çağırmaya başladı. Kiralanan depolar doldu taştı.

Hileli yazılımla emisyon testlerinden geçen Volkswagen, Amerika’daki araçlarını geri çağırmaya devam ediyor. Şu ana kadar toplamda 475 bin aracını geri çağırdığı öğrenilen Volkswagen, gelen araçlar için dev depolar, stadyumlar ve limanlar kiraladı. Volkswagen markasının kiraladığı depoların dolduğu, yeni depolar aradığı ifade edildi. Bu skandalın faturasına 10 milyar dolar daha eklendi.

Volkswagen, ABD’ye bu skandal sonrasında 14 milyar 700 milyonluk tazminat ödemeyi kabul etmişti. Hileli yazılımla testlerden geçen araç sahiplerine ise 10 milyar dolarlık ödeme yapacağını açıklayan Volkswagen, araçlarını geri almaya devam ediyor. 2016’nın Kasımından bu güne Volkswagen’in depolarına 475 binin üzerinde aracın geri geldiği ifade edildi. Volkswagen, mağdur olan müşterilerine önümüzdeki iki yıllık süreçte araçlardaki sorunun çözüleceği garantisini vaat etti. Sorunun açıklanan süre içerisinde çözülmemesi durumunda ise müşterilere ekstra tazminat ödemesi yapılacak.

Volkswagen konu hakkında geçen hafta bir açıklama yapmıştı. ABD’deki 238 bin dizel aracın alındığını ifade eden açıklamada, söz konusu araçlardan altı binden fazlasının tamir edilerek geri gönderildiği bildirilmişti.

Hileli yazılımla testlerden geçen toplam aracın 475 bin adet olduğu tahmin ediliyor. Volkswagen bu araçlardan 240 binini geri aldı. Bayilere geri gelen araçlara 12,50 ile 40 bin dolarlık ödemeler yapıldı. Alman devi marka geri alımlarda ciddi boyutlara ulaşan geri ödemeler yaparken, şirket depo sıkıntısıyla da başa çıkmaya çalışıyor. Depolarında yer kalmayan Volkswagen, yeni depo arayışını sürdürüyor. Amerika ise Alman devi otomobil markasının her hareketini yakından takip ediyor. ABD bu araçların kesinlikle geri alınmayacağının da sinyalini veriyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın