Gündem İsrail Domatesleri Vergisiz Alacak

İsrail Domatesleri Vergisiz Alacak

Son Güncelleme:

İsrail yapmış olduğu açıklamalar sonrasında Türkiye’de alınan domateslere herhangi bir şekilde vergi uygulamayacağını açıkladı. 

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan domates krizi henüz çözüme kavuşturulamadı. Rusya domates alımlarına ambargo getirirken Türk üreticilerin bu konudan son derece şikayetçi oldukları tespit edildi. Bunun ardından dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Rusya ile yasakların kaldırılması konusunda önemli görüşmeler yapmak ve aradaki tüm sorunları çözmek için Rusya’ya yanında götürdüğü bir heyet ile birlikte gittiği tespit edilmişti. 

Rusya üzerinde yapılan değerlendirmeler sonrasında Türkiye’ye karşı uygulamış oldukları domates yasağının ardından ortaya çıkan zararlarının 1.5 milyar dolar olduğu açıklanmıştı. Bu sorunlar henüz çözüme kavuşturulamamışken yeni bir düzenlemenin getirildiği açıkladı. İsrail tarafından Türk domatesi hakkında yeni bir karar alındı. İsrail Tarım Bakanlığı yapmış olduğu açıklamalarda Türkiye’den domates ithal etmeye karar verdiklerini açıkladılar. İsrail’de üretilen domates fiyatlarının üretimde gerçekleşen maliyetlerin ardından son derece yükseldiği tespit edilmişti. Bunun ardından yeni bir karar alındı ve domatesin Türkiye’den alınmasına karar verildi. Belirli bir miktarda alınması beklenen domatesten herhangi bir şekilde gümrük vergisinin alınmayacağı açıklandı. 

Bölgede yapılan açıklamalar sonrasında 1 kilo domatesin toptan satış fiyatı 7 liraya kadar yükselince ithal edilmesinin daha doğru olacağına karar verildi. Karşılıklı olarak memnuniyeti sağlamak, Türkiye’yi kaybetmek istemeyen İsrail bu konuda gümrük vergileri üzerinden bir düzenlemeye giderek domates ithalatında vergi almayacaklarını açıkladılar. İlk parti domates ithalatının sorunsuz bir şekilde önümüzdeki hafta içerisinde yapılması bekleniyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,133BeğenenlerBeğen
7,245TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler