Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda yerli üretimin artırılıp tüm ithalat sorunlarının ortadan kaldırılmasının planlandığı açıklandı. 

Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak yükselmesi, yapılan çeşitli müdahalelere rağmen bir türlü fiyatların istenilen seviyelere çekilememesi çeşitli sorunları da beraberinde getirmişti. Bu süreç içerisinde hükümet köklü değişikliklere giderek kırmızı et fiyatlarında sıfırdan bir müdahale yapmayı amaçlıyorlar. Bu süreç içerisinde yapılan değerlendirmeler düşünüldüğü zaman besicilerin en büyük sorunlarının ithalat üzerine olduğu tespit edildi. Geçtiğimiz günlerde Damızlık Keçi ve Koyun Yetiştiricileri Birliği tarafından bir toplantının düzenlendiği açıklandı. 

Hayvancılık konusunda önemli değerlendirmelerde bulunulurken et fiyatlarının yükselmesinin asıl sebebinin ithalat sorunu ile ortaya çıktığı tespit edildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı yapmış olduğu açıklamalarda ‘maliyetlerin içerisinde besi metaryeli ve yemler oluyor. Bunların önüne geçebilmek için Et ve Süt Kurumu tarafından bazı çalışmaları hayata geçirdik. Ancak yeterli olmadığını görüyoruz. Bunun için hayvancılıkta yeni destek modellerini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Artık hayvan ithalatını düşürmek için bazı politikalar geliştireceğiz’ ifadelerini kullandı. 

Bundan sonraki sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte meraların ıslah sistemlerinin besiciler aracılığı ile yapılmasının planlandığı dile getirildi. Yeni sistemde Milli Tarım Politikası adı altında bitkisel ve hayvansal üretimlerin desteklendiğini açıklandı. 30 farklı ilin gündeme getirilmesinin ardından hayvan yetiştiriciliği bölgesi ismi ile anılmasına karar verildi. Bu illerden birisi ise Erzurum olarak belirlendi. Yerli hayvan üretimlerinin artırılması ile hayvan ithalatının önüne geçilmesi planlanıyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın