Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan duyuruların ardından cazibe merkezleri programları içerisinde büyük aşama kaydedildi. 

Türkiye’de ekonomiye katkı sağlamak, işsizlik oranlarını büyük oranda düşürmek, üretimi artırmak, yatırımları geliştirmek için bir süredir önemli projelerin üzerinde çalışma yapıldığı tespit edilmişti. Bunun ardından Türkiye’nin gelişmemiş olan doğu bölgeleri cazibe merkezleri haline getirilmesi için seçilmiş ve bu konuda önemli çalışmaların yapılacağı açıklanmıştı. 

Bir süredir üzerinde yapılan çalışmalar devam ederken Türkiye’nin doğu kısımlarının önemli bir şekilde ayaklanması için çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar sonrasında 23 il için yatırım yapmayı amaçlayan başvurular değerlendirmeye alındı. Şimdiye kadar yatırım yapmak amacıyla toplam 3 bin 380 adet başvurunun geldiği açıklandı. Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan başvuruların mali değerleri incelendiği zaman 92 milyar lira olarak hesaplandığı açıklandı. Merkezlerin tamamen tamamlanmasının ardından resmi başvurular çerçevesinde 365 bin 311 kişinin istihdam edilerek iş sahibi olmaları planlandı. 

23 il içerisinde bir değerlendirme yapıldığı zaman en çok yatırım başvurusu alan illerin Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Malatya ve Elazığ olduğu öğrenildi. Yatırımların bu illerde daha yoğun ve aktif bir şekilde yapılması planlanıyor. Yatırımların büyüklüğüne göre istihdam oranlarının da artması planlanıyor. Yine en çok istihdam alacak olan iller arasında da bu beş ilin sıralanması yatırımlarla doğru orantılı olduğunu gösteriyor. Başbakan Binali Yıldırım bu konuda gerekli açıklamaları ve sistemin nasıl işleyeceği il il dolaşarak anlattı ve yapılan konuşmaların ve toplantıların hem bölge halkı hem de yatırımcılar için işe yaradığı ortaya çıkmış oldu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın