Saatte 88 Adetlik Üretim, 73 Adetlik İhracat!

0

İhracat şampiyonu otomotiv sektörü 2017’nin birinci çeyreğinde hem üretimi hem ihracatı yükseltti.

Otomotiv sektörünün kalbi konumunda olan Bursa 2017’ye hızlı bir giriş yaptı. 2017’nin Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan dönemde saatte 88 adetlik çıktı elde eden Bursa’daki otomotiv sektörü, ihracatını da bu doğrultuda arttırdı. Üretim çıktısı saatlik bazda hesaplandığında 88 adetle rekora koştu. 88 adetlik üretimin 73 adeti ise doğrudan ihraç edildi. Kalan 15 adet ise iç piyasaya sunuldu.

Türkiye’de otomotiv sektörünün lider markaları Bursa’daki üretim merkezlerinde tam kapasite çalışarak, hem markalarına hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağladı. İhracat rakamları son yılların en yüksek seviyesinde ilerledi. Sektör 2017’nin birinci çeyreğinde toplam 424 bin 219 adet üretime imza attı. Bu rakama traktör üretimi dahil edilmedi.

Bursa toplam üretimden ciddi bir pay alırken, alınan bilgilere göre kentim toplam üretimden aldığı payın yüzde 44,87 oranında olduğu kaydedildi. Bursa kentinde faaliyet gösteren otomotiv sektörünün lider marklarının günlük üretim adetleri ise iki bin 115’i geçti. Bu miktar saatlik bazdaki üretimin 88 adet olduğunu gösterdi.

Bir araştırma şirketinin verilerine göre, sektör geçen ay üretimini yüzde 23’lük oranda artırmayı başardı. Mart ayında üretilen toplam araç sayısı 157 bin 729 adetlik sınırı gördü. 2016 ile 2017’nin birinci çeyrekleri karşılaştırıldığında ise artışın yüzde 44’ü bulduğu kaydedildi. Yılın birinci çeyreğinde rekora imza atan sektör, önümüzdeki dönemlerde de aynı performansı sergilemeyi hedefliyor. Yılın en iyi ihracatını yapan sektör olarak lider konumda olan otomotiv sektörü, bu yılında ihracat şampiyonu olacak gibi görünüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın