Ana SayfaEkonomiTürk Baklavası ABD ve Arapların Gözdesi!

Türk Baklavası ABD ve Arapların Gözdesi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye 2016 yılında baklava ihracatından toplam 5 milyon 700 bin dolar kazanç elde etti.

Türk baklavası dünyanın dört bir köşesine ihraç edildi. Geçen yıl ihraç edilen toplam baklava miktarı 575 tonu aştı. Baklava ihracatında ilk sırada olan ülkeler Amerika, Birleşik rap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olarak kendini gösterdi. Söz konusu ülkelere yapılan baklava ihracatının miktarı 233 ton olarak kaydedildi. Türkiye toplamda ise 575 ton ihracata imza attı. Baklava ihracatından elde edilen kazanç 5 milyon 700 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Amerika, Birleşik rap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a ihraç edilen baklavanın getirisi ise toplam cironun 2 milyon 700 bin dolarlık miktarını teşkil etti.

TÜİK verilerine göre 2016 yılında ihraç edilen baklavanı toplam miktarı, 2015 yılına göre yüzde 27 buçukluk artış yaşadı. İhracattan elde edilen kazançsa yüzde 11,6’lık oranda yükseldi. söz konusu dönemin verileri incelendiğinde 2015 yılında 11 doların üzerinde olan baklavanın kilogram fiyatı 10 dolar seviyesine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumunun verileri baklava ihracatında en fazla alım yapan ülkenin Amerika olduğunu gösterdi. Amerika 2015 yılında da en fazla alım yapan ülke olmuştu. 2016’da ABD’ye yapılan baklava ihracatı 106 tonluk rekora imza attı. ABD eşsiz lezzetteki Türk baklavasına geçen sene bir milyon 15 bin dolar ödedi.

Baklava ihracatının artış kaydettiği diğer ülke ise Suudi Arabistan olarak gözlemlendi. Arabistan’ın 2016’da Türkiye’den ithal ettiği baklava miktarı 82 ton seviyesine kadar çıktı. Ülkenden elde edilen gelirse bir milyon 148 bin dolar oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri de 2016’da Türk Baklavasını tercih etti. Birleşik Arap Emirlikleri geçen yıl Türkiye’den 44 tonluk baklava alımı yaptı. 44 tonluk baklava ihracatından Türkiye’nin kazancı ise 556 bin dolar seviyesinde hayata geçti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.