İslami Kalkınma Bankası Borsa İstanbul’a ortak mı olacak? BİST Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ açıkladı!

Himmet Karadağ, İKB’nin borsaya ortak olmasını istediklerini kaydetti. Anlaşma için görüşmelerin devam ettiğini belirten Karadağ, 3 aylık süreç içerisinde anlaşmayı netleştireceklerini de ifade etti. Buna göre İslami Kalkınma Bankası borsaya ortak olduğunda payı yüzde 10’un altında olacak.

BİST Başkanı bu açıklamayı yaparken uluslararası bir haber ajansı, İKB’nın Borsa İstanbul‘dan yüzde on hisse alacağı haberini duyurdu. Bu haberin geçilmesi akabinde İKB yetkililerinden Abdulhakim Elwaer konu hakkında ajansa açıklama yaptı. Elwaer, BİST ile görüşme halinde olduklarını doğrulayarak, en fazla 3 ay içerisinde anlaşmayı imzalamayı öngördüklerini kaydetti.

Türkiye’de İslami finans alanında faaliyet gösteren İKB, özellikle 57 üyesi için hem ticari hem de hibe desteği veriyor. Bu kapsamda İKB çok az hisse alımı yatırımı yapıyor.  

İKB yetkililerinden Abdulhakim Elwaer açıklamasında, Türkiye için İslami finans merkezi olmasını istediklerini belirterek, Borsadan hisse almanın hedefinde bunun olduğunu belirtti. Bu noktada İslami Kalkınma Bankası ve BİST 2016’nın Kasımında işbirliği için bir anlaşmada imzalamıştı. Şu anda ise hisse alımı ile ilgili görüşmeler devam ediyor.

BİST’tin toplam sermayesi 423 milyon TL olarak ifade edilirken, İslami Kalkınma Bankası’nın yüzde on hisse alması demek 42 milyon 300 bin lira anlamına geliyor. İslami Kalkınma Bankası’nı Türkiye’ye giriş yaptığı yıldan bu güne, Türkiye’ye sağladığı finansman ise 10 milyar doları aştı. Son iki yılda Türkiye’ye desteğini arttıran İKB, 10 milyar liranın yarısına yakın miktarını söz konusu yıllarda verdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın