Bankadaki Paranın Yüzde 25’i Sigortalı

0

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) verilerinden alınan bilgilere göre 2016 yılının sonu itibari ile bankalardaki toplam mevduat ve katılım fonu 1 trilyon 453,7 milyar liraya ulaşırken, bu rakamın yaklaşık olarak yüzde 25,7’sine takabül eden kısmı sigorta kapsamında bulunuyor. Bankalardaki yaklaşık olarak 373,1 milyar liranın sigorta kapsamında olduğunu belirten yetkililer, 2016 yılı itibari ile bankacılık sektöründe toplam 34 mevduat bankası ve 5 katılım bankasının faaliyet gösterdiğini, mevduat ve katılım bankalarının toplam aktif büyüklüğünün 2 trilyon 588,2 milyar liraya ulaştığını açıkladı. 2016 yılını sonu itibari ile kredi kuruluşları nezdindeki mevduat ve katılım fonu tutarının 2015 yılına göre yüzde 16,7 oranında artış gösterdiğini ve 1 trilyon 453,7 milyar liraya ulaştığını belirten yetkililer, fon tutarının toplam aktifin yüzde 55’ini aştığını söyledi.

Paranın Yüzde 54’ü Milyonerlerin

TMSF verilerine göre 2016 yılının sonu itibari ile katılım ve mevduat bankalarında sıfır bakiyeli olan hesaplar hariç 81,2 milyon gerçek kişinin katılım ve mevduat hesabı bulunuyor. Hesap sahiplerinin yaklaşık olarak yüzde 0,14 ‘üne karşılık gelen kısmında olan 1 milyon liradan büyük mevduatın payı ise yüzde 54,2 seviyesinde görülüyor.

Sigorta Kapsamı Yükseltilmişti

Sigortaya tabi tutulacak katılım ve mevduat fonu limit tutarının 15 Şubat 2013 yılından itibaren 50 bin liradan 100 bin liraya çıkarıldığını hatırlatan yetkililer, sigorta kapsamında bulunan mevduat ve katılım fonlarının döviz ve Türk Lirası dağılımı incelendiğinde TL cinsinden sigortalı mevduat ve katılım fonlarının 2016 yılı sonu itibari ile toplamda yüzde 75,2 seviyesinde odluğunu belirtti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın