Doğum Yardımı Payları Açıklandı

0

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından annelere verilen doğum yardımı parasının nasıl dağıtıldığı hakkında ortaya çıkan rakamları gündeme getirdi. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2015 yılından bu yana doğum yapan annelere maddi açıdan destek olmak için çeşitli yardımlar yapılıyor. Bu yardımlar çerçevesinde özellikle en fazla yardımın ilk çocuklarından sonra aldıkları belirlenmiş oldu. Bakanlık tarafından hazırlanan değerlendirmelere göre bir raporun oluşturulduğu öğrenildi. 15 Mayıs 2015 tarihinden bu yana bakanlık tarafından yeni doğan bebeklere doğum parasının verilmesine karar verilmişti. 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında şimdiye kadar 2 milyon 199 bin 10 kişiye doğum parası ödemesi yapıldı. Doğum yardımı alabilmek için doğum sonrasında annelerin gerekli başvuruları doğum yaptıklarına dair belgelerle birlikte yapılması gerekiyor. Canlı doğan ilk bebek için 300 lira, ikinci bebek için 400 lira ve üçüncü bebek için ise 600 lira ödeme yapılmasına karar verildi. Annenin doğum sırasında hayatını kaybetmesi halinde Türk vatandaşı olması ya da mavi karta sahip olması sonucunda gerekli ödemeler yine yapılıyor ancak bu süreç içerisinde ödemeler babanın hesabına yapılacak. 

Ödemelerin yapılmaya başlanmasından bu yana doğum yardımı ödemeleri üzerinde bir istatistik yapıldı. Bu istatistikler sonrasında en fazla destek ödemelerinin ilk çocuk üzerinden yapıldığı tespit edildi.İlk çocuk için 796 bin 905 aileye doğum ödemesi yapıldı. İkinci çocuk için verilen destek ödemesinin ise 702 bin 410 aileye yapıldı. Üçüncü ve sonraki çocuklar için yapılan ödemelerin ise 699 bin 695 aileye verildiği açıklandı. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın