16 nisanda gerçekleştirilen referandum sonrasında ülkedeki gelişmelerin yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’ye askerî harekât yapılabileceği ihtimali üzerine yaptığı konuşmanın etkisi ile 5 ayın zirvesini gören altının gram fiyatı düşüşe devam ediyor. Yaşanan gelişmeler ile zirveyi gören ve 154,4 lira seviyelerine kadar çıkan altının gram fiyatı sonrasında düşüşe geçmiş ve 152,2 lira seviyelerine kadar gerilemişti. Halen düşüşünü devam ettiren altının ne kadar daha düşeceği merak konusu oluyor. Düşüş trendini devam ettiren altının gram fiyatı bugüne düşüş ile başladı ve 151 liranın altına geriledi.

Düşüşü Devam Ediyor

Dün yeniden 152 lirayı gören altının gram fiyatı bu seviyelerde daha fazla tutunamadı. Dün günü yüzde 0,46 oranında değer kaybı ile 151,1 liradan tamamlayan altının gram fiyatı bugüne de düşüş ile başladı. Bugün sabah saat 09:20 itibari ile bir önceki kapanışa göre yüzde 0,2 değer kaybı yaşayan altının gram fiyatı 150,7 liradan işlem görüyor. Yaşanan bu düşüşten sonra Kapalıçarşı’da çeyrek altın 247 liradan satışa sunulurken, cumhuriyet altını ise 1009 liradan satılıyor.

Altının Ons Fiyatı da Değer Kaybetti

Kuzey Kore ile ABD arasındaki yaşanan gerginliğin azaldığını düşünen yatırımcıların satış yapmaları ile bir nebze gerilen altının on fiyatı ise dün yüzde 0,77 oranında değer kaybetti ve bugün de aynı düşüş eğilimi ile devam ediyor. Şu dakikalarda altının ons fiyatı yüzde 0,1 oranındaki azalış ile 1.279,1 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Analisteler Kuzey Kore’nin ABD’nin uyarıları sonrasında tepki vermemesinin küresel piyasalarda risk algısını azalttığını belirtiyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın