Referandum sonrasında Türkiye ekonomisi için olumlu bir tablo ortaya çıktığından dolayı bu süreç içerisinde piyasalarda hareketlenmeye başladı. 

Bir süredir çeşitli tartışmalara neden olan referandum sonucunun ortaya çıkmasının ve evet ile sonuçlanmasının ardından Türkiye ekonomisinde yaşanan zor zamanların geride bırakılması için adımlar atılmaya başlandı. Olumlu sonuçların ortaya çıkmasının ardından yerli ve yabancı yatırımcılarının bu durumdan memnun oldukları ortaya çıktı. Ekonomik gelişmeler olumlu bir şekilde sonuçlanmaya başladı. Tüketici güveninin bir anda arttığı ve piyasalara olan olumlu etkilerin arttığı tespit edildi. 

Daha önce beyaz eşya satışları için ÖTV ve KDV indirimleri yapılmıştı. Referandumun sonuçlanmasının ardından beyaz eşya satışlarının beklenenin çok üzerine çıktığı ve bir anda patladığı tespit edildi. En çok dikkat çeken ayrıntı ise borsa endekslerinde meydana geldi. Borsanın 92 binin üzerine çıkması ve doların hızlı bir şekilde düşmesi Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü hale gelmeye başladığını bir kez daha ortaya koydu. Türkiye’de bir dönem bozulan istikrar ve düzenin tekrar yerine gelmeye başladığı tespit edildi. Hükümet tarafından ekonomide meydana gelen istikrarın ve düzenin tekrar ortaya çıkarılması ve kalıcı hale getirilmesi için atılan adımlar ülkeye olan güvenin bir kez daha artırıldığını ortaya koydu. 

ABD merkez bankası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında faiz artırım oranlarının zayıfladığı belirtilmişti. Bu durum iç piyasalarda doların eksi yönlü gerilemesine ve 3.63 liranın altına düşmesine neden oldu. Borsada yapılan işlemler sonrasında endekslerle birlikte 92 puanın üzerine çıkarak bir rekor kırdığını ortaya koydular. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın