Gündem İlek Yeni Gelir Kapısı Oldu

İlek Yeni Gelir Kapısı Oldu

Son Güncelleme:

İncirin olgunlaşması için kullanılan ve erkek incir ismi verilen ilek son zamanlarda yeni gelir kapısı haline gelmeye başladı. Bu süreç içerisinde reçel yapımında kullanılmaya başlandı. 

Koçarlı ilçesinde doğal yollardan yetişen ilekler son zamanlarda yeni bir gelir kapısı haline gelmeye başladı. Bunun ardından bazı vatandaşların bu durumu fırsat kapısı haline getirdikleri tespit edilmişti. Doğal yollardan yetişen ileklerin faaliyet gösteren işletmelere kilosu 2 liradan olmak üzere satıldığı tespit edildi. 

İlekler incirlerin olgunlaşması için kullanıldığı için daha önceki dönemlerde sadece incirlerin olgunlaşması için kullanılıyordu. Bunun ardından son zamanlarda vatandaşlar tarafından toparlanan ve temizlenen ileklerin reçel yapılması için Bursa’da ve pek çok ilde bulunan işletmelere gönderildiği tespit edildi. Daha önceki dönemlerde incirlerin döllenmesi ve olgunlaşması için kullanılıyordu. Ancak son zamanlarda reçel yapımında kullanıldığı için yeni bir gelir kapısının oluştuğu tespit edilmeye başlandı. İlek ismi verilen incirlerin sadece nisan ayımda yetiştiği ve sürekliliği olmadığı tespit edildi. Bu ürünün her yıl yaklaşık olarak 200 tonun üzerinde satıldığı tespit edildi. 

Koçarlı ilçesinde üretilen ileklerin reçel üretimi farklı şehirlerde yapılıyor. Reçel yapımı için yapılan satışların sonrasında halk için gelir kapısı olduğu öğrenildi. İleklerin işleme tesisinde çalışan kadınların vermiş olduğu ifadeler sonrasında günlük kazançlarının 60 lira olduğunu belirttiler. Bu sayede tesislerde çalışarak evlere katkı sağladıkları öğrenildi. Koçarlı ilçesinde erkek incirlerin reçel yapımında kullanılmasının ardından bu durumun bir gelir halini aldığı dikkat çekiyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,130BeğenenlerBeğen
7,254TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler