İşsizlik sigortası fonuna yapılan düzenlemeler sonrasında işsizlik alanında ikinci bir seferberliğin oluşturulduğu tespit edildi. Fon oranlarının yükseltildiği açıklandı. 

Ekonomide yaşanan iç ve dış sorunların ardından işsizlik oranları bu yıl zirveye tırmanmış ve yüzde 13 seviyelerine kadar çıkmıştı. Bu süreç içerisinde son 7 yılın en yüksek seviyelerinin gündeme getirilmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. İşsizlik oranlarının rekor kırmasının ardından istihdamda seferberlik sisteminin hayata geçirildiği görüldü. 

İstihdam seferberliğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir toplantı sonrasında açıklaması hem kamu hem de özel sektör açısından büyük oranda ilgi görünce bu durum birden popüler hale gelmeye başladı. İstihdam sağlayan işverenlere devlet tarafından verilen desteklerin açıklanması ve desteklerin büyük olmasının ardından binlerce kişinin iş sahibi olduğu açıklandı. Ancak bu durumu hızlandırmak için devlet tarafından yapılan çalışmalar son bulmuyor. İşsizlik sigortası fonu için yeni düzenlemelere gidilmesine karar verildi. Yeni düzenlemeler sonrasında hem istihdamı artıran hem de mevcut durumu koruyan bazı önlemlerin alınmasına karar verildi. İşsizlik sigortası fonu prim gelirleri incelendiği zaman 2017 ve 2018 yılı için yüzde 30 seviyelerinden yüzde 50 seviyelerine çıkarıldığı açıklandı. İstihdamı artırmak için kullanılması planlanan prim oranlarının daha önceki dönemlerde 3 milyar olduğu düşünüldüğü zaman bu oranın 5 milyar liraya kadar çıkarılmasına karar verildi. 

Yapılan düzenlemelerin hemen hayata geçirilmesi için Resmi Gazete’de yayınlandığı açıklandı. Yüzde 30 olarak belirlenen istihdam ve iş gücü payı yüzde 50 olarak belirlendi. Bu durumun kısa süre sonra etkisini göstermesi ve sonrasında da istihdamı artırması bekleniyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın