Devlet Desteği İle Yuva Kuruluyor

0

2016 yılında ekonomide yaşanan durgunluğu bir nebze olsun ortadan kaldırmak için mobilya ve beyaz eşya sektöründe uygulanan vergi indirimi reformu sektörlere canlılık getirip ekonomiye katkı sağlamasını yanı sıra evlenmek isteyen kişiler için de oldukça önem arz ediyor. Elde edilen istatistiki bilgilere göre Türkiye’de en çok beyaz eşya ve mobilya alımı evlilik sürecinde alınıyor. Vergi indirimini değerlendirmek isteyen çiftler mobilya ve beyaz eşya konusunda ellerini çabuk tutmayı tercih ediyor. Baharın gelmesi ile düğün sezonunun açıldığını belirten sektör temsilcileri, mobilya, beyaz eşya ve gayrimenkul sektörüne yönelik vergi düzenlemelerinin yanı sıra çeyiz ve konut hesabının çiftlerin harcama imkanlarını artırdığını, sürecin uzatılmış olmasının vatandaşlarda çok büyük memnuniyet sağladığını söylüyor.

Segment Değişikliği Yaşandı

Yapılan vergi indiriminin sektörlerde canlılık yaratıp ekonomiye katkı sağladığını belirten sektör temsilcileri, uygulama sayesinde fiyatında düşüş görülen ürünler sayesinde evlenecek çiftlerin yuva kurmak için ayırdıkları bütçede rahatlama yaşadıklarını bu yüzden alacakları mobilya ve beyaz eşyada bir üst segmente geçme imkânı bulduklarını söyledi.

Devlet Desteği ile Yuva

Yeni ev alacaklara tapu harcının düşürülmesi ve damga vergisinin sıfırlanması ile avantaj oluşturulduğunu belirten yetkililer, devletin koyduğu konut hesabı ile en az 3 yıl düzenli ödeme yapanların devlet desteği alacak olmasının, çeyiz hesabı uygulamasının çiftlerin yuva kurmasını kolaylaştırdığını söylüyor.  Sektördeki canlılığın ÖTV indirim sürecinin uzatılması ile devam edeceğini düşündüklerini belirten yetkililer, gelecek yıl düğün yapacakların şimdiden eşyalarını almayı tercih ettiklerini söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın