200 bine yakın kamu işçisi için önümüzdeki hafta zam pazarlığı başlarken işçiler yüzde 15 zam talebinde bulundular. 

Kamuda çalışan işçilerin maaşlarının yeniden düzenlenmesi için her yıl belirlenen dönemlerde zamlar yapılıyor. Sürecin tekrar gündeme gelmesinin ardından binlerce işçinin gözü kulağı kendileri için verilecek karara doğru yönelmiş durumda. Bunun ardından yapılan değerlendirmeler sonrasında kamuda çalışan işçi sayısının yaklaşık 200 bin olduğu tespit edildi. Gelecek hafta başlayacak zam pazarlığı için nasıl bir karar alınacağı da merak konusu haline geldi. 

Kamuda çalışan işçilerin maaş zamları konusunda Türk İş Başkanı Ergün Atalay bazı açıklamalarda bulunurken pazarlık sürecini yöneteceklerini açıkladı. Gelecek hafta yapılacak görüşmelerin ardından 2017 ve 2018 yılı için zam talebinin açıklandığı görüldü. Yüzde 15 civarında bir zammın talep edileceği belirtilirken konu hakkındaki kesin kararın kendi içlerinde yapılan görüşmelerin ardından yarın belirlenmesi bekleniyor. Belirlenen teklifin Çarşamba günü itibariyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile paylaşılmasına karar verildi. Bir televizyon kanalına katılan Ergün Atalay konu hakkındaki taleplerini net bir şekilde sıraladı. İlk önceliklerinin seyyanen düşük maaşlarla çalışan işçilere yapılmasını istedikleri ve bu konuda gerekli taleplerini belirttikleri öğrenildi. 

Uzun zamandır gelecek yılın enflasyon tahmini üzerinden maaş zammı yapıldığı için aradaki farkın yansıtılmamasından dolayı işçilerin mağdur olduklarını dile getirdi. Bu konuda yüzde 15 oranındaki bir zam talebi ile masaya oturmak ve gerekli pazarlıkları yapmak istediklerini dile getirdi. Taşeron işçilere verilen sözlerin bir an önce tutulması içinde gerekli görüşmelerin yapılacağını belirtti. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın