İstihdam seferberliğine en az desteği bankalar verdi. 2017’nin birinci çeyreğinde sektörün istihdam ettiği kişi sayısı 59 olarak belirlendi.

İstihdam seferberliğine Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kesimlerden ciddi destekler gelirken, yılın birinci çeyreğinde oluşturulan ek istihdam 760 bini aştı. Fakat bankacılık sektörü oldukça kârlı ve binlerce şube ile ekonomik çarkta yer alırken, söz konusu dönemde istihdam ettiği kişi sayısı sadece 59 oldu.

Türkiye’de faaliyet gösteren 10 binden fazla şube sayısıyla bankacılık sektörü istihdama beklenen desteği vermedi. Türkiye Bankalar Birliğinin tuttuğu kayıtlar bankaların istihdama destek olmadığını gözler önüne serdi. Türkiye’de faaliyet halinde olan 52 banka, 10 bin 751 şube ile hizmet verirken;  Ocak, Şubat ve Mart ayları döneminde toplamda 59 kişilik istihdam yaptı. 59 kişilik istihdamın bankalar arasındaki dağılımı ise şöyle oldu. 34 kişilik istihdam mevduat bankalarından 13 kişilik istihdam kalkınma ve yatırım bankalarından, 5 kişilik istihdam ise katılım bankaları tarafından yapıldı.

34 kişiyi istihdam eden mevduat bankalarının 3 kişisi kamu bankalarında, 9 kişisi özel bankalarda istihdam edildi. Kalan 21 kişiyi ise yabancı sermayeli bankalar istihdam etti.  

Söz konusu dönemde bankaların kârı ise yüzde 85’in üzerinde artış kaydetti. Bankaların Ocak, Şubat ve Mart ayı dönemindeki toplam karı ise 8 milyar 454 milyon TL oldu. Tüm bu gelişmelere rağmen sektör istihdam seferberliğinde aktif olarak rol almamayı tercih etti.

2017’nin ilk çeyreğinde sektörde istihdama katkı yine kamu bankaları tarafından yapıldı. Yılın birinci çeyreğinde Türkiye Halk Bankası iki adet yeni şube açarak, 806 kişinin istihdam edilmesini sağladı. Fibabank ise 1 şube açarak, 81 kişiye iş imkanı oluşturdu. Türkiye Vakıflar Bankası açtığı yeni şubede 63 kişi istihdam etti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın