Advert Advert Advert

Off – Shore’cular Pahalıya Mal Oldu

Off – Shore’cular Pahalıya Mal Oldu
Off – Shore’cular Pahalıya Mal Oldu -

Off – shore davaları için Fon tarafından gerçekleştirilen ödemeler her geçen gün artıyor. Şimdiye kadar yapılan toplam ödeme miktarı 17 Nisan 2017 itibari ile 375 milyon 385 bin 676 liraya ulaştı.

Off – shore hesaplarında paraları buhar olanlara Fon tarafından ödemeler yapılmaya devam ediyor. Kıbrıs başta olmak üzere vergi cenneti olan ülkelerdeki banka hesaplarındaki parası buhar olup uçanlara geçtiğimiz yıl 115,7 milyon ödeme yapıldı. Toplamda off- shore’cuların Türkiye’ye toplam maliyeti 375 milyon lirayı aştı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından açıklanan verilere göre 2016 yılında satışı gerçekleşen fon bankaları ile ilgili yargı kararları sonucunda ödeme yapılması netleşen 419 kişi için 115,7 milyon lira tutarında ödeme gerçekleşti. TMSF verilerindeki ödemelerin alt kalemleri incelendiğinde Yurt Security Offshore Bank Ltd'ye ilişkin 266 kişi için 32 milyon lira ödeme yapıldığı, Efektif Bank Offshore Ltd'ye ilişkin 58 kişi için 21,7 milyon lira ödeme yapıldığı, Egebank Offshore Ltd'ye ilişkin 95 kişi için ise 61,9 milyon lira ödeme yapıldığı bilgisi elde ediliyor.

Rakamlar Her Yıl Artıyor

Off- shore ödemelerinde rakamların her yıl artışa geçtiğini belirten yetkililer, off – shore davalarına ilişkin şimdiye kadar Fon tarafından toplamda 375 milyon 385 bin 676 liraya ulaşan ödemelerin gerçekleştiğini açıkladı.

İlave Ödeme Tutarı

Üst düzey TMSF yetkilisi tarafından yapılan açıklamaya göre halen yasal süreci devam eden davaların kaybedilmesi durumunda Fon tarafından tazmin edilmesi beklenen ilave ödeme miktarı yaklaşık olarak 1 milyar liraya tekabül ediyor. Açıklama yapan yetkili anapara tutarlarının çok yüksek faiz oranları ile yaklaşık olarak 7 katı ile tazmin edildiğini söyledi.

TMSF Fon faiz oranları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!