Petrol ve Doğalgaz Aramaları İçin Çalışmalar Başlıyor

0

Bir süredir üzerinde çalışılan durum sonrasında Barboros Hayrettin Paşa gemisinin Akdeniz açıklarına indiği ve doğalgaz ve petrol aramaları için çalışmalara başlayacağı duyuruldu. 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından daha önceki dönemlerde Türkiye’nin doğalgaz ve petrol aramaları için gerekli adımları atacakları duyurulmuştu. Bunun ardından yakın zamanda çalışmalara başlanması planlanıyordu. Bakan Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamaların ardından agresif süreç olarak tanımlanan ilk aşamanın tamamlandığı açıklandı. Petrol ve doğalgaz aramaları yapacak olan Barboros Hayrettin Paşa gemisinin bu süreçte Akdeniz sularına indiği açıklandı. 

Sismik gemi olarak tanımlanan geminin 21 Nisan tarihi itibari ile gerekli bölgelere getirilmesi ile çalışmaların başlandığı açıklandı. Yapılan açıklamalar sonrasında sismik gemi olan Barboros Hayrettin Paşa gemisinin 130 milyon dolara satın alındığı açıklanmıştı. Akdeniz suları içerisinde bulunan geminin mayıs ayının sonuna kadar faaliyetlerine devam etmesi ve arama çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürmesi bekleniyor. Daha önceki yıllarda da aynı şekilde hem Karadeniz hem de Akdeniz bölgelerinde çeşitli çalışmalar yaptıkları ifade edilmişti. Denizin 8 kilometre altında bulunan jeolojik alanlarda da bulunan yapılar üzerinde inceleme yapabiliyor. Buzul bölgelerde de çalışma faaliyetleri sağlayan geminin oldukça etkili olduğu tespit edildi. 

Arama yaparken çevreye zarar vermemesi, doğayı koruması gibi özelliklerinin bulunmasından dolayı en çevreci gemilerden birisi olarak ifade ediliyor. Bunun ardından Enerji Bakanı Berat Albayrak açıklamalarında petrol ve doğalgaz bulunması için umutlu olduklarını dile getirirken ne kadar çok aranırsa o kadar bulunacağına dikkat çekti. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın