Sahibi Türk fakat yabancı ülke bayrağı taşıyan teknelerden bin 663 tanesi Türk Bayrağı taşımaya başladı.

Mart ayının ilk günlerinde başlayan başvurular artarak devam ederken, başvuruların başladığı ilk ayda bin 663 tane yabancı bayrak taşıyan teknenin Türk bayrağı taşıma başvurusu kabul edildi. Türk bayrağına geçişte 6 binden fazla başvurunun yapılması beklentiler arasında yer aldı.

Uygulama Mart Ayında Başladı

Türk sahipli yabancı bayrak taşıyan tekne ve gemilerin Türk bayrağına geçişi için yeni bir uygulama başlatan hükümet, tekne ve gemi sahiplerine bazı indirimler uyguladı. Yapılan düzenleme başvuruların başladığı ilk ayda meyvelerini vermeye başladı.

Bakan Ahmet Arslan, “Fırsatı Kaçırmayın” Dedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı konu ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Ahmet Arslan, Türk bayrağına geçmesini bekledikleri yat, tekne ve gemi sayısının 6 binin üzerinde olduğunu kaydetti. “Şu anda uygulamadan bin 663 deniz taşıtı sahibi yararlandı” diyen Bakan bu rakamın ilerleyen günlerde artacağını söyledi. Bakan Ahmet Arslan yabancı bayraktan Türk bayrağına geçiş yapacak yat, tekne ve kotralara uygulanmakta olan Katma Değer Vergisi oranının düzenleme öncesinde yüzde 18 olduğuna işaret ederek, bu oranın düzenleme sonrasında yüzde birlik seviyeye düşürüldüğünü bildirdi. Söz konusu deniz taşıtlarındaki Özel Tüketim Vergisi oranının sıfırlandığını da açıklamasına ekleyen Bakan Arslan, düzenlemeden yararlanarak Türk bayrağına geçilmesi çağrısını yeniledi.

5,6 Milyarlık ÖTV’siz Yakıt!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı açıklamasında 2004 senesinden bu güne deniz taşıtlarından 5 milyar 600 milyon liralık Özel Tüketim Vergisiz yakıt desteğinin sağlandığının da altını çizdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın