2016 tarımsal destekleri kapsamında yazılı bir açıklamada bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 30 Eylül 2016 tarihinde baklagil, hububat ve dane mısır fark ödemesi başvurularının başladığını ve sürecin sonuna gelindiğini üreticilerin son günler içerisinde olduğunu bu konuda ellerini çabuk tutması gerektiğini söyledi. Tarımsal destek başvurularının 28 Nisan 2017 tarihinde sonra ereceğini hatırlayan Bayraktar, yeraltı sularının yetersiz görüldüğü ve su sıkıntısının olduğu havzalarda bulunan parsellerde 2016 yılında yapılan nohut ve mercimek üretimi için yüzde oranında ilave desteklemek yapılacağını ancak dane mısır için destek verilmeyeceğini belirtti.

Sisteme Kayıt Şart

Geçtiğimiz yıl fark ödemesi desteğine giren ürünler hakkında üretim yapan çiftçilere yönelik bir hatırlatmada bulunan Bayraktar, çiftçilerin destekten yararlanabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını hasat dönemi öncesinde yaptırmış olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Destek Miktarları

2016 yılı tarımsal destekleri kapsamında ödenecek fark desteği hakkında da açıklamada bulunan Bayraktar, arpa, yulaf, buğday, çavdar ve tritikale üretimleri için kilogramda 5 kuruş destek verileceğini, nohut, kuru fasulye ve mercimek için kilogramda 30 kuruş destek verileceğini, mısır için ise kilogramda 2 kuruş destek verileceğini hatırlattı.

Süreye Dikkat

Üreticileri fark ödemesi desteği konusunda uyaran Bayraktar, üreticilerin fark ödemesi desteği kapsamında olan ürünler için destek almaları için Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeline göre destekleme yapılacağını bilmesi gerektiğini, başvuru sürecin de dikkate almaları gerektiğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın