Bir süre önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in verdiği fındık müjdesi sonunda hayata geçti. Bakan Çelik yaptığı açıklama ile devletin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kanalı ile fındık alımı gerçekleştireceğini fındık üreticilerinin girmiş olduğu dar boğazdan çıkması için gereken çalışmanın yapılacağını söylemişti. Geçtiğimiz fındık sezonunda fındık üreticilerinin rekolte sorunun yanı sıra külleme problemi ile uğraşmak zorunda kaldığını, ayrıca fındık fiyatlarında yaşanan dalgalanmanın da üreticiyi mağdur ettiğinin farkında olduklarını belirten Çelik, TMO kanalı ile fındık alımının gerçekleşmesi ile üreticilerinin problemlerinin çözüleceğini bu durumun hem üreticiyi hem tüketiciyi memnun edeceğini söylemişti. Bakan Çelik’in açıkladığı takvim doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan TMO bugün itibari ile Ordu’da fındık alımına başladı.

İlk Ürünler Alındı

Ordu’da ilk fındık alımını başlatan TMO, üreticilerin daha önceden randevu alarak getirdiği fındıklardan Giresun kalite fındığın kilosunu 10,5 liradan satın alırken levant kalite fındığın kilosunu ise 10 liradan satın alıyor. Bugün itibari ile TMO ilk ürünleri satın almaya başladı.

Üretici Memnun

TMO’nun fındık alımının çok doğru bir karar olduğunu ve bu alımdan basın yolu ile haberdar olduğunu belirten üreticiler, TMO’dan aldıkları randevu sonucu ile getirdikleri ürünleri serbest piyasada 9 liradan satarken TMO’ya 10 liradan sattıkları için çok memnun olduklarını dile getirdiler.

Piyasa Koşullarına Göre İyi

TMO fiyatının daha yüksek olmasının daha iyi olabileceğini ancak TMO’nun vermiş olduğu fiyatın serbest piyasa koşullarına göre iyi olduğunu belirten üreticiler, TMO’nun bu kararı ile üreticinin imdadına yetiştiğini söyledi. TMO yetkileri satın alınan fındık bedellerinin üreticilerin banka hesaplarına yatırılacağını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın