Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan yakın takip sonrasında şirketler mercek altına alındı. Vergisini ödemeyen şirketlerin tespit edilip cezalandırılması bekleniyor. 

Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir düzenlemenin başlatıldığı açıklandı. 2017 yılında oluşması planlanan veriler düşünüldüğü zaman elektronik ticaret ağının 50 milyar liralık büyük bir hacme ulaşması bekleniyor. Bu durumda uluslararası konumda iş yapan şirketlerin mercek altına alınmaları planlanıyor. Maliye Bakanlığı tarafından gerekli çalışmaların başlatıldığı ve şirketlerin yakın takibe alındığı öğrenildi. 

Bazı uluslararası şirketlerin Türkiye’de bulunan müşterilerine satış yaptıkları tespit edildi. Ancak yapılan satışlar karşılığında vergi ödemedikleri ve vergi sistemi içerisinde yer almadıkları görüldü. Bunun ardından Maliye Bakanlığı tarafından gerekli önlemlerin alındığı ve gerekli emirlerin verildiği açıklandı. Bu emirler çerçevesinde Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘Bu ülkeden kim para kazanıyorsa vergisini ödemek zorundadır’ ifadelerini kullanarak vergi sisteminde affedici olmayacaklarının sinyallerini vermiş oldu. Türkiye’de tam anlamıyla faaliyet göstermemelerine rağmen yine Türkiye’de işlem yapan, müşteri portföyü olan ve bu durumdan ticari kazanç sağlayan şirketlerin vergileme haklarının Türkiye üzerinde olduğu iddia edildi. Vergi incelemeleri sonrasında vergi sistemine kayıt olmamış olan ve herhangi bir girişimde bulunmamış olan şirketlere gerekli uyarılar yapıldı. 

Yapılan açıklamaların ardından bazı şirketlerin bazı anlaşmalar ile borçlarını ödemek istediklerini belirttikleri görülürken bazı şirketlerin vergi ödememek için dava yoluna gittikleri öğrenildi. Hukuki değerlendirmeler başlatılırken şirketlerin Türkiye’de bir ofislerinin bulunmamasını bahane olarak sundukları öğrenildi. Konu hakkında gerekli işlemler başlatıldı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın