Son dönemlerde vatandaşları maddi açıdan en çok zorlayan sebzelerin başında domatesin geldiği tespit edildi. Bunun ardından fiyatların tarla mahsulleri çıkana kadar düzelmeyeceği iddia edildi. 

Geçtiğimiz yıl domates Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizin ardından büyük badireler atlatmıştı. Rusya’nın domates almayacağını açıklamasının ardından çiftçiler büyük zorluklar yaşamışlar ve bu süreç içerisinde birçok domatesin boşa gittiği açıklanmıştı. Yerli üreticileri harekete geçirmek için domates fiyatlarının düşürüldüğü ancak buna rağmen çiftçilerin elinde pek çok domatesin kaldığı belirlenmişti. 

Geçtiğimiz yıl domates beklenildiği gibi para etmeyince bu sefer domates ekilen seralara başka ürünler ekilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıla göre karşılaştırma yapıldığı zaman domatesin bu yıl yüzde 30 oranında daha az ekildiği ortaya çıkmış oldu. Bunun ardından hava şartları sebebiyle yeni bir krizin daha meydana geldiği öğrenildi. Kışın hava şartlarının beklenenden daha soğuk olmasından dolayı ekilen domateslerin özellikle Antalya gibi ılık bir şehirde dahi seralarda donmasından dolayı çiftçinin büyük zorluklarla karşılaştıkları belirlendi. Tüm bu olumsuz durumlar üst üste geldiği zaman domates fiyatları tavan yapmaya başladı. Seralarda ise domates hasadı geçtiğimiz hafta itibari ile son buldu. Fiyatların yüksek olması tüm bu olumsuz durumlara bağlandı. 

Fiyatların düşmesi için yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre tarla mahsulü olan domateslerin çıkmalarının beklendiği öğrenildi. Bunun ardından domates fiyatlarının haziran ayına göre yüksek olması bekleniyor. Tarla domateslerinin haziran ayından itibaren hasadının gerçekleştirilmesi ile fiyatların tekrar düşeceği açıklandı. Şimdilerde sera domatesleri vatandaşlar ile buluşturuluyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın