Ana Sayfa Gündem Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’dan Önemli Açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’dan Önemli Açıklamalar

0

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulunurken izlenecek olan para politikaları konusunda da bazı değerlendirmelerde bulundu. 

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankasının genel kurul toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya önemli açıklamalarda bulundu. 2016 yılında yaşanan ekonomik sorunların üstesinden gelebilmek için nasıl yöntemlerin kullanıldığı yönünde bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalara göre enflasyon görünümüne karşı sıkı, dengeleyici ve finansal istikrarı sağlayacak bir politika duruşu sergilediklerini ve bu durumu korumak için büyük çaba gösterdiklerini dile getirdi. 

2016 yılında Türkiye’de meydana gelen ekonomik sorunlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bu sürecin küresel ekonomi politikalarının belirsizliği, ABD politika faiz beklentilerinin beklenenden daha fazla çıkması tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bazı sorunların meydana gelmesine yol açtı. Bu süreç Türkiye’yi ekonomik anlamda olumsuz etkilediği için zor bir sürecin yaşanmasına yol açtı. Döviz kuru bir anda yükseldi bunun karşılığında Türk lirası hızlı bir şekilde değer kaybetti. Bu sürecin daha az hasarla atlatılması için kasım ayında para sıkılaştırma politikasına gidildiği açıklandı. Bu durum fiyat istikrarının korunması ve ekonomik temellerin çöküşünü engellemek amacıyla kullanılıyor. 

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 2017 yılı ekonomik planlamaları hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Yılın başında ekonomide bazı sıkıntıların ve kopuklukların gözlemlendiğini dile getiren Murat Çetinkaya bu konu hakkında önemli bir açıklama yaparak bu yılda istikrarın tamamen sağlanması için para sıkılaştırma politikalarına devam edeceğini özellikle belirtti. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version