Türk-İş Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı. Türk-İş araştırması açlık sınırının bin 518 TL, yoksulluk sınırının ise 4 bin 944 TL olduğunu gösterdi.

Türk-İş 4 kişiden oluşan bir aileyi baz alarak yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın merkezinde çalışan kesimin geçim şartlarını belirlemek ve ana ihtiyaçların fiyat değişimini tespit etmek yer alıyor. Bu kapsamda her ay düzenli olarak yapılan araştırma Türkiye’deki açıklık ve yoksulluk seviyelerini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Türk-İş araştırmasına konu olan 4 kişiden oluşan bir ailenin sağlıklı ve yeterli derecede beslenebilmesini içeren açlık sınırı, Nisan ayında bin 518 TL olarak belirlendi. Zorunlu diğer harcama kalemlerini içeren yoksulluk sınırı ise 4 bin 944 TL seviyesinde oldu.

Evli olmayan birinin yaşam maliyeti ise bin 899 seviyesine ulaştı. Nisan ayında Başkent’te ikamet eden 4 kişiden oluşan bir hanenin beslenme için yapacağı harcama tutarı, Mart ayına kıyasla yüzde 2,51’lik artış yaşadı.

Türk-İş araştırmasında yoğurt ve sütün fiyatında değişiklik tespit etmedi. Fakat süre ürünleri içerisinde yer alan peynirin fiyatı Türk-İş araştırmasına göre yükseldi. Fiyat artışına ev sahipliği yapan diğer bir besin ise balık oldu. Kırmızı et fiyatlarında ve tavuk etinde fiyat geçen ay seviyesinde kaldı. Tavuk ürünleri arasında yer alan yumurtanın tane fiyatı 5 kuruş indirim gördü.

Nisan ayı Türk-İş araştırmasında sebze ve meyve içeren sepet fiyatı Mart ayında 4 lira 15 kuruş idi. Nisan ayında söz konusu sepetin fiyatı 4 lira 17 kuruşa yükseldi. Sebzenin ortalama fiyatını geçtiğimiz ay 4 lira 37 kuruş olarak tespit eden Türk-İş, bu ayki fiyatların 4 lira 8 kuruşa indiğini ifade etti. Meyve fiyatları ise yaklaşık 1 lira zamlandı ve ortalama fiyat 4 lira 50 kuruş oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın