Ev sahiplerinin Enerji Kimlik Belgesi almaları için tanınan sürenin 2 Mayıs tarihinde bitmesi planlanıyor. Belgeyi almayanların evleri ile ilgili herhangi bir işlem alamayacakları ortaya çıktı. 

Enerji Verimliliği Kanunun çıkarılmasının ardından 10 yıllık bir sürenin tanındığı açıklanmıştı. Bu 10 yıllık süre içerisinde ev sahiplerinin Enerji Kimlik Belgesi almaları zorunlu kılınmıştı. Yapılan düzenlemelerin ardından verilen 10 yıllık sürenin 2 Mayıs tarihi itibari ile sona ermesi planlanıyor. Bunun ardından kanunlara uygun olan binalar ve evler için belgenin alınması adeta zorunlu hale getirilecek. Bu belgenin alım satım ve kiralama işlemleri sırasında kullanılmasına karar verilirken belgenin olmaması işlemlerin olumlu bir şekilde sonuçlanmasını engelleyecek. 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından bazı firmaların bu konuda yetkilendirildikleri öğrenildi. Yetki verilen firmaların enerji kimlik Belgesi hakkında vatandaşlara bilgi verdikleri ve merak edilen soruları yanıtladıkları tespit edildi. Bunun için açılmış bir resmi internet sayfası bulunduğu için aynı zamanda merak edilen tüm sorulara da ulaşılabileceği özellikle belirtildi. Yanlış bilinen bazı fikirlerin bu süreçte ortaya atıldığı tespit edildi. Enerji Kimlik Belgesi alımı için vatandaşların evlerde mantolama ve yalıtım yaptırma zorunluluklarının bulunduğu düşünülmeye başlandı. Yapılan açıklamalarda böyle bir zorunluluğun bulunmadığı özellikle ifade edildi. 

Yapılan açıklamaların ardından yeni sistemle birlikte Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan ev sahiplerinin herhangi bir işlem yapamayacakları, evlerini kiralayamayacakları, satışa çıkaramayacakları öğrenildi. Bunun için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen yetkilendirmenin gerçekleştiği firmalardan gerekli belgeleri tamamlamak şart olarak belirleniyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın