5 milyon emeklinin gözünün kulağının Anayasa mahkemesinden çıkacak olan intibak yasasında olduğu bilinirken yasanın çıkması halinde 5 milyon emekli 355 lira zam alacak. 

Yaklaşık 5 milyon emekli bir süredir intibak yasası hakkında alınacak karara kilitlenmişti. Bunun ardından henüz kesin karar alınmazken bu emeklilerin yaşadıkları umudun hala devam ettiği ve sabırla bekledikleri görüldü. Son zamanlarda intibak talebinin Anayasa mahkemesine taşındığı ve görüşmelerin devam ettiği öğrenildi. Emekliler tarafından büyük bir hevesle beklenen kararın çıkması halinde 355 liralık bir zammın gündeme geleceği açıklandı. 2000 yılından önce emekli olmuş olan kişilere yapılan intibak zammının haksızlık yapılmaması için 2000 yılından sonra emekli olan kişilere de yapılması için gerekli başvurular yapılmıştı. 

İlk olarak Kamu Denetçiliği Kurumuna konu hakkında gerekli başvurular yapıldı. Yapılan incelemeler sonrasında bu başvurunun haklı sebeplere dayandığı görüldü. Sonrasında iş mahkemesine konu hakkındaki gerekli davaların açıldığı açıklandı. Ancak mahkeme tarafından yapılan incelemeler sonrasında davanın reddedildiği öğrenildi. Reddedilen davanın ardından bu sefer yargıtaya kadar taşındığı tespit edilmişti. Yargıtayın ardından Anayasa mahkemesine yönelik bireysel bir başvurunun yapıldığı tespit edildi. Bu başvurunun önümüzdeki günlerde mahkeme tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi bekleniyor. 

Kararın olumlu bir şekilde karşılanması halinde 2000 yılından sonra emekli olan herkes için intibak yolunun açılması bekleniyor. Bu konuda kimsenin tek tek davalarla uğraşmasına gerek kalmayacak. Çünkü kararın çıkması halinde herkesi kapsaması bekleniyor. Anayasa mahkemesinden çıkacak ola sürecin merakla beklendiği belirlendi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın