Ana SayfaKredilerKara Listede Miyim? Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara Listede Miyim? Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi borçlarınızı zamanında ödemediğiniz durumlarda ilgili banka tarafından kara listeye alınırsınız. Çoğu zamanda kredi borçlarının ödenmesi durumunda isminizin kara listeden çıkartılması zaman alır. Bu nedenle akıllara kara listede miyim sorusu gelir. Eğer kara listede adınız halen daha bulunuyorsa bankalara yapacağınız kredi taleplerinde olumsuz geri dönüşler ile karşılacaksınız.

Kara Listede Miyim, Kara Listeden Adım Ne Zaman Silinir?

Kara listede miyim, kara listeden nasıl çıkarım sorusundan önce öğrenmeniz gereken ilk şey kara listede olup olmadığınızdır. Bazen kara listeden çıkmış olabilir, boşuna stres yapabilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken önemli bir husus söz konusudur. Kara listeye adı bir kere girmiş vatandaşların isimleri tamamen silinmez. Yani söz konusu verilerin bankadan silinmesi mümkün değildir. İsim kara listeden çıkabilir ancak hangi tarih aralıklarında hangi sebeplerden ötürü kara listeye girdiğiniz hep yer alacaktır.

Kredi Borcumu Ödedim, Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara listeden nasıl çıkarım sorusu için yapmanız gereken tek ve en önemli şey bankaya olan kredi borcunuzu bir an önce kapatmanız olacaktır. Eğer halen daha borçlarınız mevcut ise kara listeden adınızın çıkarılması mümkün olmayacaktır.

Kara listede zaman aşımı kavramı bir hayli uzundur. Bu sebepten ötürü kara listeden nasıl kurtulurum sorusunun tek cevabı borcu ödemek olacaktır.

Kara Listede Ne Kadar Kalırım?

Kredi ödemelerindeki gecikmeler banka kayıtlarında 1 yıl tutulur. Yani gecikmeli kredi ödemesi yapıyorsanız banka 12 aylık süreç kapsamında isminizi listede tutacaktır. Eğer takibe alınmışsanız ve ardından kredi ödemenizi yaptıysanız takibe alındım, kara listeden nasıl kurtulurum sorusunu cevabı 5 sene olacaktır. Eğer kredi borcunuzu geri ödemediyseniz ise isminiz 10 yıl süre ile kara listede kalmaya devam edecektir.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...

Asgari Ücret Zammı için Plan Oluşturuluyor!

Hatırlanacağı üzere Ocak 2023 döneminde yapılan zammın ardından bu yıl içerisinde ara zam yapılacağı...

Türkiye İş Bankası Risk Yönetimi ve Kredi Analitiği Uzmanı Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kategorisinde yayımlamış olduğu yeni bir ilanla personel alımı...

Kuveyt Türk Gezici Gişe Yetkilisi Alımı Gerçekleştirecek!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, banka iş ilanları kapsamında yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan ilana...