Kara Listede Miyim? Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

0
Kara Listede Miyim?

Kredi borçlarınızı zamanında ödemediğiniz durumlarda ilgili banka tarafından kara listeye alınırsınız. Çoğu zamanda kredi borçlarının ödenmesi durumunda isminizin kara listeden çıkartılması zaman alır. Bu nedenle akıllara kara listede miyim sorusu gelir. Eğer kara listede adınız halen daha bulunuyorsa bankalara yapacağınız kredi taleplerinde olumsuz geri dönüşler ile karşılacaksınız.

Kara Listede Miyim, Kara Listeden Adım Ne Zaman Silinir?

Kara listede miyim, kara listeden nasıl çıkarım sorusundan önce öğrenmeniz gereken ilk şey kara listede olup olmadığınızdır. Bazen kara listeden çıkmış olabilir, boşuna stres yapabilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken önemli bir husus söz konusudur. Kara listeye adı bir kere girmiş vatandaşların isimleri tamamen silinmez. Yani söz konusu verilerin bankadan silinmesi mümkün değildir. İsim kara listeden çıkabilir ancak hangi tarih aralıklarında hangi sebeplerden ötürü kara listeye girdiğiniz hep yer alacaktır.

Kredi Borcumu Ödedim, Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara listeden nasıl çıkarım sorusu için yapmanız gereken tek ve en önemli şey bankaya olan kredi borcunuzu bir an önce kapatmanız olacaktır. Eğer halen daha borçlarınız mevcut ise kara listeden adınızın çıkarılması mümkün olmayacaktır.

Kara listede zaman aşımı kavramı bir hayli uzundur. Bu sebepten ötürü kara listeden nasıl kurtulurum sorusunun tek cevabı borcu ödemek olacaktır.

Kara Listede Ne Kadar Kalırım?

Kredi ödemelerindeki gecikmeler banka kayıtlarında 1 yıl tutulur. Yani gecikmeli kredi ödemesi yapıyorsanız banka 12 aylık süreç kapsamında isminizi listede tutacaktır. Eğer takibe alınmışsanız ve ardından kredi ödemenizi yaptıysanız takibe alındım, kara listeden nasıl kurtulurum sorusunu cevabı 5 sene olacaktır. Eğer kredi borcunuzu geri ödemediyseniz ise isminiz 10 yıl süre ile kara listede kalmaya devam edecektir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın