Ana SayfaBankacılıkEşlerin Kredi Notu Birbirini Etkiler Mi?

Eşlerin Kredi Notu Birbirini Etkiler Mi?

Evli vatandaşlar, her ne kadar ödemelerini düzenli yapıyor olsalar da bazen kredi başvurusu aşamasında eşlerinin sahip olduğu düşük kredi notlarından çekinirler. Peki eşlerin düşük kredi puanları birbirlerini nasıl etkiler? İşte cevabı!

-

Evli vatandaşlar, her ne kadar ödemelerini düzenli yapıyor olsalar da bazen kredi başvurusu aşamasında eşlerinin sahip olduğu düşük kredi notlarından çekinirler. Peki eşlerin düşük kredi puanları birbirlerini nasıl etkiler? İşte cevabı!

Düşük tutarlarda (3.000 TL, 10.000 TL vb.) kredi başvurusu gerçekleştiren vatandaşlar, her ne kadar bu detaya çok dikkat etmiyor olsalar da, özellikle yeni model otomobil alımı ya da ev alımında kredi kullanacak vatandaşlar, eşlerinin sahip oldukları düşük KKB skorunu da göz önünde bulunduruyorlar.

KKB Skorunun Önemi Çekilecek Kredi Türüne Göre Değişir!

İlk etapta vatandaşların farkında olmaları gereken şey, kredi notunun çekilecek olan kredi türüne göre etkisinin değiştiğidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşük tutarlı ihtiyaç kredileri, düşük tutarlı taşıt kredileri için gerçekleştirilecek kredi başvurusunda genellikle bireysel kredi notunuz yeterli olsa da, konut kredisi gibi yüksek meblağlara tekabül eden kredi başvurularında bankalar hane halkının genel kredi skoruna da göz atmaktadırlar.

Bankalar, vatandaşlara kredi sunarken hane halkının ortak gelir düzeyini göz önüne alarak, aylık taksit tutarlarının haneye giren gelir durumunun yarısını geçmemesine özen gösterirler. Bu durum, vatandaşların kredi borcunu rahat bir şekilde ödeyebilmesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden, özellikle yüksek tutarlara tekabül eden miktarlarda kredi kullanmak isteyen vatandaşların eşlerinin sahip olduğu gelir durumu ve sahip oldukları kredi notu da bankalar tarafından önemle inceleniyor.

Eşinizin Kredi Skoru Düşük Olduğunda Kredi Çıkar Mı?

Eğer eşinizin yasal takibe düşmüş bir kredi ya da kredi kartı borcu varsa ya da kredi notu oldukça düşük seviyelerdeyse yüksek tutarlarda kredi çekmeniz oldukça zordur. Bu durumda tavsiyemiz, düşük miktarlarda kredi çekerek eşinizin sahip olduğu borçları temizleyerek hane halkının KKB skorunu yükseltmek olacaktır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler