Eşlerin Kredi Notu Birbirini Etkiler Mi?

Eşlerin Kredi Notu Birbirini Etkiler Mi?

Evli vatandaşlar, her ne kadar ödemelerini düzenli yapıyor olsalar da bazen kredi başvurusu aşamasında eşlerinin sahip olduğu düşük kredi notlarından çekinirler. Peki eşlerin düşük kredi puanları birbirlerini nasıl etkiler? İşte cevabı!Evli vatandaşlar, her ne kadar ödemelerini düzenli yapıyor olsalar da bazen kredi başvurusu aşamasında eşlerinin sahip olduğu düşük kredi notlarından çekinirler. Peki eşlerin düşük kredi puanları birbirlerini nasıl etkiler? İşte cevabı!

Düşük tutarlarda (3.000 TL, 10.000 TL vb.) kredi başvurusu gerçekleştiren vatandaşlar, her ne kadar bu detaya çok dikkat etmiyor olsalar da, özellikle yeni model otomobil alımı ya da ev alımında kredi kullanacak vatandaşlar, eşlerinin sahip oldukları düşük KKB skorunu da göz önünde bulunduruyorlar.

KKB Skorunun Önemi Çekilecek Kredi Türüne Göre Değişir!

İlk etapta vatandaşların farkında olmaları gereken şey, kredi notunun çekilecek olan kredi türüne göre etkisinin değiştiğidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşük tutarlı ihtiyaç kredileri, düşük tutarlı taşıt kredileri için gerçekleştirilecek kredi başvurusunda genellikle bireysel kredi notunuz yeterli olsa da, konut kredisi gibi yüksek meblalara tekabül eden kredi başvurularında bankalar hane halkının genel kredi skoruna da göz atmaktadırlar.

Bankalar, vatandaşlara kredi sunarken hane halkının ortak gelir düzeyini göz önüne alarak, aylık taksit tutarlarının haneye giren gelir durumunun yarısını geçmemesine özen gösterirler. Bu durum, vatandaşların kredi borcunu rahat bir şekilde ödeyebilmesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden, özellikle yüksek tutarlara tekabül eden miktarlarda kredi kullanmak isteyen vatandaşların eşlerinin sahip olduğu gelir durumu ve sahip olduklar kredi notu da bankalar tarafından önemle inceleniyor.

Eşinizin Kredi Skoru Düşük Olduğunda Kredi Çıkar Mı?

Eğer eşinizin yasal takibe düşmüş bir kredi ya da kredi kartı borcu varsa ya da kredi notu oldukça düşük seviyelerdeyse yüksek tutarlarda kredi çekmeniz oldukça zordur. Bu durumda tavsiyemiz, düşük miktarlarda kredi çekerek eşinizin sahip olduğu borçları temizleyerek hane halkının KKB skorunu yükseltmek olacaktır.KKB skorunu yükseltmek kredi başvurusu kredi notu düşük KKB skoru
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?