Bankacılık Sektöründe İkna Kabiliyeti Neden Önemlidir ve Nasıl Geliştirilir?

0

Günümüzde bankacılık mesleği, özellikle 18 ila 25 yaş aralığındaki gençlerin sahip olmak için hayal kurdukları meslek statüsünde yer alıyor. Bankalar tarafından yayınlanan banka iş ilanlarında belirtilen kriterler ise bazen kafa karıştırıcı olabiliyor.

Ekonominin mihenk taşı olan ve sürdürülebilirliği sağlayan; hem birikim, hem yatırım, hem de borçlanma adına birçok araç sunan bankalar, oldukça çeşitli pozisyonlar için personel alımı gerçekleştiriyor. Bankalar tarafından yayınlanan banka personeli alımı ilanlarında ise inasn ilişkilerinden, analitik düşünmeye kadar birçok bireysel sahip olunabilecek yetenek yer alıyor.

İkna Kabiliyeti Nasıl Geliştirilir?

Bankaların iş başvurusu aşamasında en çok önemsediği kriterler arasında güçlü bir ikna kabiliyetine sahip olmak geliyor. Bu kriter, konuşma ve sunum yapma esnasında karşınızda bulunan müşteri üzerinde yarattığınız olumlu algıyı temeline alarak belirlenen bir kriter olarak yorumlanabilir. Aynı zamanda hedefe yönelik olma ve müşteri odaklı çalışma kriterleri de, ikna kabiliyetini geliştiren kriterler arasında yer alıyor. Bankanın size satmanız/pazarlamanız için verdiği ürün ya da hizmeti, müşteriyi temeline alacak bir konuşma ve sunum ile birlikte taçlandırarak ortaya koymanız, sizin hem hedefe yönelik çalışmanıza, hem müşteri odaklı olmanıza, hem de müşterinizi ikna edeceğiniz için kabiliyet yeteneğinizi yükseltmenize olanak sağlayacaktır.

‘Leb Demeden Leblebiyi Anlamak’

Bankalar tarafından talep edilen yetenekler arasında aynı zamanda insan ilişkilerinde başarı göstermek ve iletişim becerileri yüksek olmak da yer alıyor. Bu yetenekler ise halk arasındaki tabirle ‘leb demeden leblebiyi anlama’ olarak da yorumlanabilir. Örneğin müşteriniz sizden bir mevduat hesabı açmanızı ve bu konuda bilgilendirme yapmanızı istedikten sonra, hesaptan ne zaman para çekeceğini soruyorsa, müşterinizin acil nakit ihtiyaçları olabileceğini, bu durumda hesabını tamamen kapatabileceğini öngörerek müşterinize bir adet de ek hesap sunumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu, hem müşterinizin ihtiyacını karşılayabilecek bir ürün olmakla birlikte, hem de kurumunuzun faydasına olan bir pazarlama olacaktır.​

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın