Yazılımcılara Özel KOSGEB Destek Programı Yolda!

0

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, mevcut durumdaki çalışmalarında, 2017’deki desteklerden bahsetti.

Yazılımcılara Müjde! Yazılım Alanı için Özel KOSGEB Desteği Çalışmaları

Geçen sene en fazla KOSGEB desteğinin imalat sanayisine yapıldığını açıklayan KOSGEB Başkanı, toplamda 18 bin 125 imalat sanayisi işletmecisine 4018 milyon lira tutarında proje bazlı destek verildiğini, bilgi ve iletişim sektöründe ise yaklaşık olarak 2 bin firmaya 25 milyon TL tutarında destek verdiklerini açıkladı. Bilgi ve iletişim sektöründeki faaliyet gösterenlere yönelik müjdeli haber veren KOSGEB Başkanı Uzkurt, özellikle yazılım alanında faaliyet gösteren özel destek programı üzerinde çalıştıklarını söyledi.

“Yazılım Bilişimin Temeli”

Yazılım alanında faaliyet gösterenlere verilen destekleri geçen senelere kıyasla artırmak istediklerini söyleyen KOSGEB Başkanı Uzkurt, yazılım sektörünün bilişimin temeli olduğunu, bu nedenle de KOBİ’lerin bilişim ve yazılım alanında kuvvetlenmesinin ülkeye çok daha fazla katma değerli üretimler, teknolojik ürünler, yurt dışı kapıları gibi avantajlar sağlayacağını söyledi.

Geçen sene proje bazlı ve kredi faiz desteği olmak üzere 2 farklı türde KOSGEB destekleri verdiklerini açıklayan Uzkurt, proje bazlı olanlar için yaklaşık olarak 54 bin i862 işletmeciye 953 milyon lira destek sağladıklarını, bunun projelerin değeri olarak algılanmaması gerektiğini, çünkü bazı projelerin birkaç senelik olabileceğini, uzun vadeli projelere ilerleyen süreçlerde destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Kredi faiz desteklerinde ise yaklaşık olarak 290 bin 379 işletmeciye kredi kullandırdıklarını söyleyen Uzkurt, bu kredilerin tüm faizlerini de KOSGEB’in karşıladığını, 7 milyar 790 milyon lira tutarında kredi hacmi oluşturduklarını, KOBİ’lerin kredileri bankalardan temin ettiklerini, KOSGEB’in ise faizlerini karşıladığını söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.