Vatandaşlar Ev, Konut Sektörü Nefes Alacak!

0

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, son zamanlarda artış gösteren konut kredisi faiz oranları hakkında herkesi yakından ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu.

Başlıklar

Konut Sektörü Nefes Alacak!

Gayrimenkul sektöründe talebi baskılayan unsurlardan biri olan yüksek konut kredisi faiz oranları ile ilgili yeni gelişmeler gündemde. Bu gelişmemler hakkında bilgilendirmeyi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut yaptı. TRT’de programa katılan Bulut, konut kredilerinden ilerleyen süreçlerde adımlar atılacağını söyledi. Yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkan, kredi alımlarını zorlaştıran faiz oranlarının yüzde 1’in altına kadar düşebileceğini açıkladı.

Konut kredisi faiz oranları özellikle de son 1 senelik süreçte artış gösteriyor. Öncesinde yüzde 0,90, yüzde 0,80 gibi faiz oranlarıyla alınan konut kredileri şuanda yüzde 1,8, yüzde 1,9 hatta yüzde 2 seviyesine kadar çıkmış durumda. Bu da hem bankaları hem konut sektörünü hem de ev sahibi olacakları zora sokuyor.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Ekim)

4 Ayın Sonunda Yine Yükseldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile düşüş gösteren konut kredisi faizleri 4 aylık dönemin sonunda tekrardan yükselişe geçti. Son 1 senede gelişmiş ülke merkez bankaları sıkı para politikası uyguluyor. Yurt içinde de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) enflasyon ile mücadele kapsamında sıkı para politikasını devam ettiriyor. Hem merkez bankasının bu duruşu hem de mevduat faizlerinde meydana gelen yükseliş, ilk sırada konut kredisi faizleri yer almak üzere diğer tüm kredi türlerinin faiz oranlarını artırıyor.

Konut kredisi faiz oranları 2018 mart ayı sonu itibariyle yüzde 1,23 seviyesine kadar çıktı. Bu oran 2008 yılının ağustos ayından bugüne kadar görülen en yüksek seviye olarak açıklandı. Yıllık konut kredisi faiz oranları yüzde 14,79’a çıktı. Bu oran geçen sene yüzde 11,06 olarak açıklanmıştı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.