Ana SayfaEkonomiVatandaşlar Ev, Konut Sektörü Nefes Alacak!

Vatandaşlar Ev, Konut Sektörü Nefes Alacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, son zamanlarda artış gösteren konut kredisi faiz oranları hakkında herkesi yakından ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu.

Konut Sektörü Nefes Alacak!

Gayrimenkul sektöründe talebi baskılayan unsurlardan biri olan yüksek konut kredisi faiz oranları ile ilgili yeni gelişmeler gündemde. Bu gelişmemler hakkında bilgilendirmeyi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut yaptı. TRT’de programa katılan Bulut, konut kredilerinden ilerleyen süreçlerde adımlar atılacağını söyledi. Yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkan, kredi alımlarını zorlaştıran faiz oranlarının yüzde 1’in altına kadar düşebileceğini açıkladı.

Konut kredisi faiz oranları özellikle de son 1 senelik süreçte artış gösteriyor. Öncesinde yüzde 0,90, yüzde 0,80 gibi faiz oranlarıyla alınan konut kredileri şuanda yüzde 1,8, yüzde 1,9 hatta yüzde 2 seviyesine kadar çıkmış durumda. Bu da hem bankaları hem konut sektörünü hem de ev sahibi olacakları zora sokuyor.

4 Ayın Sonunda Yine Yükseldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile düşüş gösteren konut kredisi faizleri 4 aylık dönemin sonunda tekrardan yükselişe geçti. Son 1 senede gelişmiş ülke merkez bankaları sıkı para politikası uyguluyor. Yurt içinde de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) enflasyon ile mücadele kapsamında sıkı para politikasını devam ettiriyor. Hem merkez bankasının bu duruşu hem de mevduat faizlerinde meydana gelen yükseliş, ilk sırada konut kredisi faizleri yer almak üzere diğer tüm kredi türlerinin faiz oranlarını artırıyor.

Konut kredisi faiz oranları 2018 mart ayı sonu itibariyle yüzde 1,23 seviyesine kadar çıktı. Bu oran 2008 yılının ağustos ayından bugüne kadar görülen en yüksek seviye olarak açıklandı. Yıllık konut kredisi faiz oranları yüzde 14,79’a çıktı. Bu oran geçen sene yüzde 11,06 olarak açıklanmıştı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.