Ana SayfaEkonomiKonut Almak İsteyenler Neden Konut Kredisi Kullanmaktan Çekiniyor

Konut Almak İsteyenler Neden Konut Kredisi Kullanmaktan Çekiniyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından konut sektörü ile ilgili analiz yapılarak konut almak isteyenlerin konut kredisi kullanmaktan kaçındığı belirtildi.

Konut Satışlarının Gerilemesi Ele Alındı

Kısa adı TMB olan Türkiye Müteahhitler Birliği yaptığı açıklamada konut sektörünü analiz etti. TMB’nin analizinde konut almak isteyen kişilerin kredi kullanmaktan çekindiğine dikkat çekildi. Hazırlanan analiz raporun konut satışlarında durgunluk olmasının nedenleri, 2018 yılının ocak ve şubat aylarında konut satışlarının gerilemiş olması hakkındaki istatistikler ile konut fiyatlarının reel olarak azalıyor olması gibi konular ele alındı. Konut satışları bu yılın şubat ayında 2017 yılının şubat ayına göre yüzde 5.4 oranında azalırken, ocak ve şubat ayındaki toplam satışlarda da yıllık olarak yüzde 2 oranında gerileme oldu.

Konut Alıcıları Büyük Borca Girmek İstemiyor

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin hazırladığı analiz raporunda konut satın almak isteyenlerin bankaların konut kredilerini kullanmaktan çekinme eğiliminde olduğuna, konut kredisi faiz oranlarının 2017 yılının genelinde toplam olarak 2.35 arttığı, alıcıların kredi almaktan çekiniyor olma nedeninin konut kredisi faizlerinin yüksek olması ve düşmesi ile ilgili beklentiler olabileceği, genel olarak ise kişilerin büyük bir borcun altına girmek istememesinden kaynaklandığı belirtildi. TMB ayrıca döviz kurunun ve enflasyonun yüksek olmasının da faizlerin artmasına neden olduğuna, bu nedenlerden dolayı geride kalan dönemde banka konut kredisi kullananların sayısının azaldığına ve konutlara olan talebin de gerilediğine dikkat çekti.

Türk Müteahhitleri Dünyada 9 Yıldır İkinci Sırada

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 2018 yılı nisan ayına ait hazırladığı İnşaat Sektörü Analizi raporunda Türk müteahhitlerinin 9 yıldan veri dünya genelinde ikinci sırada olduklarını, bu yılın ilk üç aylık döneminde yurtdışında değeri 3.4 milyar dolar olan 32 adet farklı projenin üstlenildiğini, bu rakamların 2017 yılının ilk üç ayında 2.9 milyar dolar, 2016 yılının ilk üç ayında da 1.1 milyar dolar olduğu da açıklandı.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.