Konut Almak İsteyenler Neden Konut Kredisi Kullanmaktan Çekiniyor

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından konut sektörü ile ilgili analiz yapılarak konut almak isteyenlerin konut kredisi kullanmaktan kaçındığı belirtildi.

Konut Satışlarının Gerilemesi Ele Alındı

Kısa adı TMB olan Türkiye Müteahhitler Birliği yaptığı açıklamada konut sektörünü analiz etti. TMB’nin analizinde konut almak isteyen kişilerin kredi kullanmaktan çekindiğine dikkat çekildi. Hazırlanan analiz raporun konut satışlarında durgunluk olmasının nedenleri, 2018 yılının ocak ve şubat aylarında konut satışlarının gerilemiş olması hakkındaki istatistikler ile konut fiyatlarının reel olarak azalıyor olması gibi konular ele alındı. Konut satışları bu yılın şubat ayında 2017 yılının şubat ayına göre yüzde 5.4 oranında azalırken, ocak ve şubat ayındaki toplam satışlarda da yıllık olarak yüzde 2 oranında gerileme oldu.

Konut Alıcıları Büyük Borca Girmek İstemiyor

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin hazırladığı analiz raporunda konut satın almak isteyenlerin bankaların konut kredilerini kullanmaktan çekinme eğiliminde olduğuna, konut kredisi faiz oranlarının 2017 yılının genelinde toplam olarak 2.35 arttığı, alıcıların kredi almaktan çekiniyor olma nedeninin konut kredisi faizlerinin yüksek olması ve düşmesi ile ilgili beklentiler olabileceği, genel olarak ise kişilerin büyük bir borcun altına girmek istememesinden kaynaklandığı belirtildi. TMB ayrıca döviz kurunun ve enflasyonun yüksek olmasının da faizlerin artmasına neden olduğuna, bu nedenlerden dolayı geride kalan dönemde banka konut kredisi kullananların sayısının azaldığına ve konutlara olan talebin de gerilediğine dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Ağustos)

Türk Müteahhitleri Dünyada 9 Yıldır İkinci Sırada

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 2018 yılı nisan ayına ait hazırladığı İnşaat Sektörü Analizi raporunda Türk müteahhitlerinin 9 yıldan veri dünya genelinde ikinci sırada olduklarını, bu yılın ilk üç aylık döneminde yurtdışında değeri 3.4 milyar dolar olan 32 adet farklı projenin üstlenildiğini, bu rakamların 2017 yılının ilk üç ayında 2.9 milyar dolar, 2016 yılının ilk üç ayında da 1.1 milyar dolar olduğu da açıklandı.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...