Vakıfbank’a 380 Milyon Dolarlık Yeni Kaynak!

0
Vakıfbank'a 380 Milyon Dolarlık Yeni Kaynak!
Vakıfbank'a 380 Milyon Dolarlık Yeni Kaynak!

Vakıfbank, yurt dışı nakit havale akımlarına dayalı seküritizasyon programının kapsamında toplamda 380 milyon Dolar’a tekabül eden yeni bir kaynak temin ettiğini duyurdu.

Vakıfbank tarafından yapılan yazılı açıklama kapsamında 6 ayrı dilimde Dolar ve Euro cinsinden sağlanan 380 milyon Dolar büyüklüğündeki kaynağın vadesinin 5 yıl olduğu, işleme kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’in yatırım yapılabilir seviyesinin iki derece üzerinde olan BBB+ notu aldığı duyuruldu.

5 Yıl Vadeli 380 Milyon Dolarlık Kaynak!

Vakıfbank’ın yaptığı açıklamada görüş ve değerlendirmelerine yer verilen Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, yapılan Eurobond ihracının ve sendikasyon kredisi işleminin sonrasında gerçekleştirilen 5 yıl vadeli, 380 milyon Dolar’a tekabüle den seküritizasyon programı kapsamındaki kaynaktan memnun olduklarını ifade etti.

Türkiye ekonomisi aleyhinde ortaya koyulan her spekülasyona ve iyi niyet barındırmayan çabalara rağmen Türkiye’nin 2018 yılı içerisinde hayata geçirdiği çalışmaların ve Vakıfbank tarafından atılan adımların Türkiye ekonomisine duyulan güveni net bir şekilde gösterdiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Ağustos)

Yıl Başından Bu Yana 2,5 Milyar Dolarlık Kaynak!

2018 yılı başı itibariyle Vakıfbank’ın ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı, Eurobond ihracı, sendikasyon kredisi ve seküritizasyon işlemleri vasıtası ile Türk Lirası, Dolar ve Euro cinsinden Türkiye’ye getirmeyi başardığı yurt dışı kaynakların toplam tutarının 2,5 milyar Dolar seviyesini aştığını belirten Özcan, Vakıfbank’ın uzun vadeli, uygun maliyetli kaynakları Türkiye ekonomisine ve reel sektöre sunmaya devam edeceğini belirtti.

Vakıfbank’ın yurt dışı borçlanmaları arasında seküritizasyon programına ek olarak ipotek teminatlı menkul kıymet ve orta vadeli tahvil ihraç programlarının devam ettiğini belirten Özcan, yurt dışına gerçekleştirilen havale akımlarına dayalı olan seküritizasyon programının, bu programlar arasındaki Vakıfbank tarafından en uzun süredir kullanılan program olduğunu ifade etti.

Seküritizasyon programı kapsamında Vakıfbank’ın bu zamana kadar elde ettiği toplam kaynak tutarının 1,9 milyar Dolar olduğunu belirten Özcan, 6 adet olan muhabir bankaya da teşekkürlerini iletti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.