Cumhurbaşkanı Erdoğan: Etkili Bir Başkan Görüntüsü Vermeye Mecburuz!

0
cumhurbaskani-erdogan-etkili-bir-baskan-goruntusu-vermeye-mecburuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere’de bir televizyon programına röportaj vererek seçimleri kazanırsa para politikalarında daha etkin olacağını söyledi.

Türkiye’nin Çıkarları için Adımlar Atacağım

Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere’nin başkenti Londra’da bir televizyon programında yaptığı konuşmada Türkiye gündemi ile ilgili pek çok konuya değindi. Erdoğan 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan seçimlerde başkan olması halinde para politikalarında daha etkili bir rol oynayacağını,  Türkiye’nin çıkarlarının korunması için bazı adımları atacağını, çıkarlarımız neyi gerektiriyorsa o şekilde davranacağını söyledi.

Faiz Sebep – Enflasyon Sonuç

Recep Tayyip Erdoğan cari açık rakamlarının yüksek çıkmasının nedeninin Türkiye’nin petrole olan bağımlılığı olduğunu, enflasyon oranlarının da banka faizleri ile ilgili olduğunu, faizler ne kadar düşerse enflasyonun da o oranda düşeceğini, savunma alanındaki ihtiyaçlarımızı Amerika’da ithal edemiyorsak kendi başımızın çaresine bakacağımızı, sebep – sonuç ilişkisine bakıldığında faizin sebep enflasyonun da sonuç olduğunun görüldüğünü, faizlerin indirilmesi ile maliyetlerin de düşmüş olacağını da söyledi.

Etkili Bir Başkan Görüntüsü Vermeye Mecburuz

Başkan olduktan sonra para politikaları ile daha ilgili olacağını söyleyen Erdoğan, bir başkan olarak halkın para politikalarındaki gidişatı elbette ki kendisine soracağını, bu alanda da etkili bir başkan görüntüsü vermeye mecbur olduklarını, bunun bazı kesimleri rahatsız edebileceğini, ancak devleti yönetenin vatandaşa hesap vermekle yükümlü olduğunu, Türkiye’nin çıkarlarını gözetmek için ne gerekiyorsa onu yapacaklarını da belirtti.

Merkez Bankası ile İlişkilerimiz Şimdiki Gibi Devam Edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yönetimi ile ilişkisinin seçimi kazanması halinde ne şekilde devam edeceğinden de bahsetti. Erdoğan, Merkez Banksı ile ilişkilerinin şu anda olduğu şekilde devam edeceğini, ülkeyi yönetmekte yeni olmadıklarını, zaten 16 yıldır Türkiye’nin başında olduklarını, yönetim olarak Türkiye’nin; Amerika ve Avrupa ülkeleri gibi yönetildiğini, bu ülkeler için meşru olan bir durumun Türkiye için gayrimeşru olmayacağını, bunu herkesin böyle bilmesi gerektiğini de ifade etti.