Akaryakıtta ÖTV İndirimi Yapılacak!

Google Haberlere Abone Ol:

Akaryakıt alımlarında dolar ve diğer döviz kurlarına bağlı artışların etkisini azaltmak amacıyla ÖTV indirimi sağlanacak.

Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV İndirimi

Petrol fiyatlarında yapılan artışlara bağlı olarak, akaryakıt fiyatlarının bu artışlardan etkilenmemesi amacıyla akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi indirimi sağlanacak. Döviz kurları ve akaryakıt fiyatlarındaki artışa ya da azalışa göre ÖTV tutarlarında değişimler yapılarak akaryakıt ücretlerinin aynı kalması planlanıyor.

ÖTV İndirimini EPDK Duyurdu

Vatandaşın akaryakıta yapılan zamlardan etkilenmemesi, döviz artışının akaryakıt fiyatlarına yansımaması amacıyla Özel Tüketim Vergisi üzerinde gidilen indirim yapılması Bakanlar kurulu tarafından onaylandı.  Resmi Gazete’de yayımlanarak piyasada yaşanan olumsuz fiyat artış ve azalışlarından vatandaşı etkilememek için yapılan düzenleme Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından duyuruldu.

Vatandaşların Olumsuz Etkilenmesi Engellenecek

Yapılan düzenleme ile yaşanan olumsuz fiyat dalgalanmalarından, akaryakıt fiyatları etki altına girmemesi hedefleniyor. Yaşanan döviz kurlarındaki değişim ya da petrol fiyatlarındaki indirim ile ÖTV tutarları tekrar eski seviyesine çekilerek, akaryakıt fiyatlarında bir değişim olmaması ve vatandaşın bu değişimden olumsuz etkilenmemesi amaçlanıyor.

Akaryakıt Fiyatlarının Aynı Kalması Sağlanacak

Özel Tüketim Vergisi’nin indirilme amacının gerçekleşen akaryakıt satışlarındaki, akaryakıt fiyatlarının belirlenen fiyatların üzerine çıkmaması ve yapılan petrol zamlarından, döviz kurlarındaki yükselişlerden etkilenmesinin önüne geçilmesi bekleniyor. Yapılan ÖTV indirimi ile akaryakıt fiyatlarında zam ve yükseliş söz konusu olmayarak fiyatların aynı kalması sağlanacak.

17 Mayıs 2018 Tarihindeki Tutar Aşılmayacak

ÖTV tutarının verilen karar ile belirtilen tutarı geçmeyeceği belirtildi. Petrol fiyatlarında herhangi bir indirim durumunda ise, ÖTV bugünkü (17 Mayıs 2018) tutarı aşmayacak şekilde tekrar düzenlenerek uygulamaya alınacak. Verilen karar ile Akaryakıt fiyatlarının yaşamış olduğu döviz kurlarındaki artışa bağlı olan zamdan, perakende olarak satılan akaryakıt ürünlerinin etkilenmemesi hedefleniyor. Yapılan uygulama içerisine giren ürünler 95 oktan kurşunsuz benzin, 98 oktan kurşunsuz benzin, LPG, propan, bütan ve motorin olduğu açıklandı.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...