Koç Holding 1.000 Engelli Vatandaşı İşe Alacak!

koc-holding-1-000-engelli-vatandasi-ise-alacak

Türkiye İş Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Koç Holding tarafından başlatılan engelliye istihdam projesi detayları açıklandı.

Engelli Vatandaşlara İş İmkanı Sunulacak

Engelliye istihdam projesi kapsamında daha çok engelli vatandaşa iş imkânı sunuluyor. Başlatılmış olan proje ile 1.000 engelli işçi adayına meslek konusunda eğitimler verilerek 2023 yılına kadar Koç Holding kapsamında iş imkânı sağlanacak.

Koç Holding 1.000 Engelli Vatandaşı İstihdam Edecek

Mesleki eğitim alarak bu eğitimleri tamamlamak isteyen engelli vatandaşlara imalat hizmet sektörü, çağrı merkezi gibi farklı ihtiyaç sektörlerinde mesleki eğitimler verilecek ve bu mesleki eğitimi tamamlayan vatandaşlar üzerinden personel alımı gerçekleşecek. Mesleki eğitimi tamamlayan engelli bireyler içerisinden 2023 yılına kadar Koç Holding bünyesine 1.000 engelli istihdamı yapılacak.

İŞKUR 372 Bin Engelliyi İşe Yerleştirdi

Toplumdaki işsiz engelli vatandaşlara daha iyi şartlarda iş imkânı sunulması ve daha çok engelli vatandaşın istihdam edilmesi kapsamında İŞKUR ile ortak bir projeyi gündeme aldı. Yapılacak olan proje ile engelli vatandaşlara yapacakları meslekler konusunda eğitim vererek kendilerinin sosyalleşmesini ve engelli birey istihdam oranlarının artması planlanıyor. İlgili projenin imza gününde açıklama yapan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İŞKUR tarafından 2002 yılından bu yana 372 bin adet engelli istihdamı sağladıklarını belirtti. Konuşmasına kamu üzerinde yapılan engelli istihdam sayısının yaklaşık 55 bin kişiye ulaştığına değinerek devam etti.

Engelli İstihdamı Artırılacak

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Mehmet Koç yapılacak olan projeden bahsederek daha fazla engelli bireyin istihdam edilmesini amaçladıklarını belirtti. Proje içerisinde hizmet sektöründe imalat müşteri hizmetleri gibi birçok sektörde istihdama başlayacaklarını ve bu alanlarda mesleki eğitimler vereceklerini açıkladı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde eğitim alan engelli bireyler içerisinden bin adet engelli vatandaşı istihdam etmeyi planladıklarını belirterek engelli istihdamı arttırmayı ve engelli vatandaşlarımızı sosyal hayata katılmaları konusunda destek olmayı planladıklarını belirterek bitirdi.