Ana SayfaKariyerBanka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar?

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir? - Bankacıyım

Cevabımıza banka gişe yetkilisi ne iş yapar sorusu ile başlayacağız. Gişe Görevlisi ya da Yetkilisi, bankalarda ya da resmi kurumlarda para alışverişleri, iş takipleri, dosya takipleri ve insan ilişkilerini kontrol eder. Bu pozisyonlar kurumlarda olduğu zaman kuruma ait, bankalarda olduğu zaman ise banka gişe yetkisi olarak tanımlanır.

Banka Gişe Yetkilisi pozisyonunda görev alacak bir kişinin asıl meslek grubu Büro ve Müşteri Hizmetlerinde istihdam etmektir. Bu mesleğin ise alt ana grubu olan Müşteri Hizmetlerinde görevlendirilen personellerdir. Banka Gişe Yetkililerinin asıl meslek grupları ise Kasiyerlik, Veznedarlık ya da benzer pozisyonlardır.

Banka Gişe Yetkilisi Görevleri Nelerdir?

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir? - BankacıyımBanka Gişe Yetkilisi ne iş yaptığı sorusundan asıl önemli olan, görevler nelerdir, bankalar hangi pozisyonlarda görevlendirirler. Banka şubelerinde kasayı ilgilendiren tüm konulardır. Yani kasa işlemlerini yapan mevduat hesaplarının açılış ve kapanışları, mevduat hesaplarında gerçekleşen tüm işlemlerin yerine getirilmesi. Kişilerin bu görevleri bankanın ya da kurumun misyon ve vizyonları doğrultusunda yapması gerekir. Araç gereç ve iş sağlığı güvenliği çok önemlidir. Görevler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Banka çalışma saatleri başlamadan önce bankada olmak.
 • Çalışma saatleri başlamadan gün başı hazırlıklarını yapmak.
 • Banka şubelerinin mevduat kredi hesaplarına nakit ya da çekle para yatırma ve çekmek işlemlerini gerçekleştirmek.
 • Müşterilerin hesap açma isteklerini yerine getirmek.
 • Satış ekipleri tarafından yapılan bankacılık işlemlerinin nakit tahsilatlarını yapmak.
 • Müşterilere ödeme yapılması gereken durumlarda kimlik tespitlerini gerçekleştirmek.
 • Müşteri imzalarını doğrulamak.
 • Müşterilerin yetkilerinin olmadığı durumları yöneticilere iletmek.
 • Para yatırma ve çekme.
 • Havale ve EFT işlemlerini gerçekleştirmek.

Banka Gişe Yetkilisi Nasıl Yükselir?

Bankacılık sektöründe birçok insan genellikle kariyerine çağrı merkezi ya da gişe yetkilisi olarak başlar. Günümüzün en çok tercih edilen mesleklerinden olan bankacılık, ağırlıklı olarak işe başladıktan sonra kariyer planı yapılan bir alandır. Dolayısıyla birçok sektör çalışanı “Banka gişe yetkilisi nasıl yükselir?” sorusuna yanıt aramaktadır.

Bankacılık sektöründe en alt pozisyon gişe yetkilisi/memurudur. Bu pozisyonda genellikle yeni mezun olan adaylar değerlendirilir. Adaylar gişe yetkilisi olarak başladıkları işte daha sonrasında sırası ile yükselerek satış temsilcisi, müşteri temsilcisi, satış yetkilisi, banka uzmanı ve uzman yardımcısı, banka müfettişi ve müfettiş yardımcısı gibi pozisyonlara yükselebilir.

Banka Gişe Yetkilisi Olmak Zor Mu?

Banka gişe yetkilisi olmak sanıldığı kadar zor olmazken, buna karşın adayların yazılı sınav ve sözlü mülakatlara hazır olması gerekir. Bir bankada gişe yetkilisi olarak görev almak için aranan birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan adaylar yazılı ve sözlü olarak gerçekleştirilen banka sınavlarını başarıyla tamamladığında, bir bankada gişe memuru olarak görev alabilir.

Banka Gişe Yetkilisi Mülakat Sorularında Neler Var?

Günümüzde en sık sorulan banka gişe yetkilisi mülakat sorularını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Kendinizde zayıf ve güçlü bulduğunuz yönler nelerdir?
 • Önümüzdeki 5 yıl içerisinde kendinizi nerede görüyorsunuz?
 • Diğer adaylar arasından neden sizi seçmeliyiz?
 • Uzmanlık alanlarınız ve yetkinlikleriniz nelerdir?
 • Bir müşteri ya da meslektaşınızla en son ne zaman sorun yaşadınız? Konu neydi ve nasıl çözüme kavuşturdunuz?
 • En verimli çalıştığınız iş ortamından bahseder misiniz?
 • Önceki işinizden ayrılma nedeniniz nedir?
 • İşe alındığınızda ilk 3 ay sizden neler beklemeliyiz?
 • Şirketimiz hakkında bildikleriniz nedir?
 • Daha önceki çalıştığınız yerde çözüme ulaştırdığınız bir sorundan bahseder misiniz?

Banka Gişe Yetkilisi Hangi Bölümlerden Alım Yapıyor?

Banka gişe yetkilisi olmak için bazı eğitimleri almış olmak gerekir. Bu eğitimler sayesinde meslek hayatında büyük kolaylıklar elde edebilmek ve zaman içerisinde terfi alabilmek mümkündür. Bu pozisyon için aranan en düşük eğitim seviyesi genellikle ön lisans olurken, özellikle de bankacılık, finans, ekonomi ya da muhasebe bölümü mezunları bu sektörde rahatlıkla iş bulabilir.

Bu alanlarda eğitim almamış olanların da gişe yetkilisi olması mümkündür. Bu durumda bankaların açmış olduğu yazılı ve sözlü banka sınavlarına girmek gerekir. Mülakatları da başarıyla tamamlayan adaylar bankalarda gişe yetkilisi olarak görev alabilir.

Banka Gişe Yetkilisi Maaşı Ne Kadar?

Banka Gişe Yetkilisi olarak görev alan bir kişinin maaşı ortalama olarak 2.000 Türk Lirasıdır. Ancak bu bağlı bulunan kuruma göre artabilir ya da azalabilir. Aynı zamanda yıllık zam oranlarına da göre bu tutar değişmektedir.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.