Ana SayfaEkonomiBorç Gecikme Faizlerine Büyük İndirim! Vergi Yapılandırma Başladı!

Borç Gecikme Faizlerine Büyük İndirim! Vergi Yapılandırma Başladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Torba Yasa bugün itibariyle resmen yürürlüğe girdi. 18 taksitte, indirimli gecikme faizi yapılandırmaları için başvuru süreci başladı. Peki 2018 Vergi Yapılandırmaları Nelerdi Kapsıyor? İndirimler Nasıl Yapılacak?

2018 Vergi Yapılandırmaları Neleri Kapsıyor?

2018 Vergi Yapılandırmaları içerisinde bulunanlar aşağıdaki gibidir;

  • MTV ödeme kolaylığı,
  • Trafik Para Cezaları ve diğer idari para cezalarında indirimler,
  • Peşin ödemelerde %90 İndirim,
  • Vergi aslına bağlı olmayan özel usulsüzlük ve usulsüzlük cezalarının yüzde 50’sine kadar silinmesi,
  • Vergi ihtilaflarının sulh aracılığıyla sonlandırılmasında yüzde 80’e varan indirimler,
  • 18 ay taksitli ödeme imkanı,
  • Vadesi 31 Aralık 2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi,
  • Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme,
  • İnceleme ve tarhiyat safhasında bulunan borçlar için yapılandırma…

Torba Yasa resmen yürürlüğe girdi. Borçları yapılandırma süreci başladı. Yapılandırma ile gecikme faizi yerine Yİ-ÜFE hesaplaması yapılacak. Yapılacak olan peşin ödemelerde ise Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’lık kısmı silinecek. Öncesinde 1.886 TL olan gecikme faizi yerine ise 50 TL ödeme yapılacak. 31 Mart öncesine ait olan prim, trafik cezası, vergi borçları gibi borçlar için başvuruların Temmuz sonuna kadar yapılması gerekiyor. Bu tarihe kadar yapılan başvurularda yapılandırma geçerli olacak. Yapılandırma kapsamında anaparaya dokunulmayıp, gecikme faizleri silinecek. Bu hesaplamalarda ise enflasyon dikkate alınacak.

18 Aya Kadar Taksit İmkanı… 2 Ayda Bir Ödeme Planı

İlk taksit ödeme süresi kapsamında peşin ödeme yapan vatandaşların gecikme borçlarından Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı silinecek. Eğer vatandaşlar bu tutarın tamamını ilk 2 taksitte yaparlarsa Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’sinden yararlanabilecekler. Yani taksitler öncesinde seçilirse gecikme borçları o anda belirlenen katsayılar ile artırılmış olarak ödenecek. 18 aya kadar taksit imkanı olup, aynı zamanda da 2’şer aylık süreçlerde ödemeler de yapılabilecek. Toplam borç miktarında önemli oranda indirim sunulacak.

Örnek Hesaplamaya Göz Atabilirsiniz

26 Ekim 2016 tarihinde 7.200 TL’lik KDV süresinde ödeme yapılmadı zaman, bugüne kadar olan gecikme zammı 1.885 TL olmuş oluyor. Yani ödemeniz gereken toplam borç ise 9.085 TL oluyor. Eğer yapılandırma başvurusu yaparsanız 1.885 TL’lik gecikme faizi olmayacak. Bu hesaplama Yİ-ÜFE yani enflasyon oranlarından tekrardan hesaplanacak. Bu da şuanda 506,7 TL’ye tekabül ediyor. Eğer peşin yapılandırma ödemesi tercih ederseniz bu tutarında yüzde 90’lık kısmı tamamen silinecek. Bunun sonucunda da bu tutar 50,65 TL’ye düşmüş olacak. 1.885 TL yerine 50,65 TL ödemiş olacaksınız. Kısacası 9.085 TL yerine 7.250,65 TL ödeme yaparak tüm borçlarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.