Borç Gecikme Faizlerine Büyük İndirim! Vergi Yapılandırma Başladı!

0

Torba Yasa bugün itibariyle resmen yürürlüğe girdi. 18 taksitte, indirimli gecikme faizi yapılandırmaları için başvuru süreci başladı. Peki 2018 Vergi Yapılandırmaları Nelerdi Kapsıyor? İndirimler Nasıl Yapılacak?

2018 Vergi Yapılandırmaları Neleri Kapsıyor?

2018 Vergi Yapılandırmaları içerisinde bulunanlar aşağıdaki gibidir;

  • MTV ödeme kolaylığı,
  • Trafik Para Cezaları ve diğer idari para cezalarında indirimler,
  • Peşin ödemelerde %90 İndirim,
  • Vergi aslına bağlı olmayan özel usulsüzlük ve usulsüzlük cezalarının yüzde 50’sine kadar silinmesi,
  • Vergi ihtilaflarının sulh aracılığıyla sonlandırılmasında yüzde 80’e varan indirimler,
  • 18 ay taksitli ödeme imkanı,
  • Vadesi 31 Aralık 2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi,
  • Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme,
  • İnceleme ve tarhiyat safhasında bulunan borçlar için yapılandırma…

Torba Yasa resmen yürürlüğe girdi. Borçları yapılandırma süreci başladı. Yapılandırma ile gecikme faizi yerine Yİ-ÜFE hesaplaması yapılacak. Yapılacak olan peşin ödemelerde ise Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’lık kısmı silinecek. Öncesinde 1.886 TL olan gecikme faizi yerine ise 50 TL ödeme yapılacak. 31 Mart öncesine ait olan prim, trafik cezası, vergi borçları gibi borçlar için başvuruların Temmuz sonuna kadar yapılması gerekiyor. Bu tarihe kadar yapılan başvurularda yapılandırma geçerli olacak. Yapılandırma kapsamında anaparaya dokunulmayıp, gecikme faizleri silinecek. Bu hesaplamalarda ise enflasyon dikkate alınacak.

18 Aya Kadar Taksit İmkanı… 2 Ayda Bir Ödeme Planı

İlk taksit ödeme süresi kapsamında peşin ödeme yapan vatandaşların gecikme borçlarından Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı silinecek. Eğer vatandaşlar bu tutarın tamamını ilk 2 taksitte yaparlarsa Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’sinden yararlanabilecekler. Yani taksitler öncesinde seçilirse gecikme borçları o anda belirlenen katsayılar ile artırılmış olarak ödenecek. 18 aya kadar taksit imkanı olup, aynı zamanda da 2’şer aylık süreçlerde ödemeler de yapılabilecek. Toplam borç miktarında önemli oranda indirim sunulacak.

Örnek Hesaplamaya Göz Atabilirsiniz

26 Ekim 2016 tarihinde 7.200 TL’lik KDV süresinde ödeme yapılmadı zaman, bugüne kadar olan gecikme zammı 1.885 TL olmuş oluyor. Yani ödemeniz gereken toplam borç ise 9.085 TL oluyor. Eğer yapılandırma başvurusu yaparsanız 1.885 TL’lik gecikme faizi olmayacak. Bu hesaplama Yİ-ÜFE yani enflasyon oranlarından tekrardan hesaplanacak. Bu da şuanda 506,7 TL’ye tekabül ediyor. Eğer peşin yapılandırma ödemesi tercih ederseniz bu tutarında yüzde 90’lık kısmı tamamen silinecek. Bunun sonucunda da bu tutar 50,65 TL’ye düşmüş olacak. 1.885 TL yerine 50,65 TL ödemiş olacaksınız. Kısacası 9.085 TL yerine 7.250,65 TL ödeme yaparak tüm borçlarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.