Denizbank Resmen Satıldı!

0

Denizbank hisselerinin yüzde 99,85’lik kısmı Emirates NBD’ye satıldı.

Denizbank Satıldı!

Emirates NDB, Sberbank ile Denizbank’ın yüzde 99,85’lik hisselerini satın aldı. Satın alma işlemi kesin olarak anlaşmaya varıldı ve açıklandı. Hisselerin satış değeri ise 14,6 milyar lira olarak açıklandı. Bankanın satış değeri ise 3,2 milyar dolar olduğu bildirildi.

Sberbank, Rusya’nın en büyük bankaları arasında yer alıyor. Denizbank hisselerinde yüzde 99,85’lik kısmı kadar pay hakkı olan Sberbank, 14,6 milyar lira Türk Lirası yani 3,2 milyar dolar değerindeki tutarla Emirates NBD’ye satışını gerçekleştirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalar doğrultusunda, Türkiye, Rusya ile Birleşik Arap Emirleri ve Denizbank’ın faaliyette olduğu diğer ülkelerde düzenleyici otoritelerin onayını gerektiren sarış sürecini bu sene içerisinde tamamlanması bekleniyor. Yapılan anlaşma doğrultusunda Emirates NBD, müzakerelerin başladığı tarih ile yani 31 Ekim 2917 tarihi ile anlaşmanın yapıldığı dönem arası için Sberbank’a faiz ödemesi gerçekleştirecek. 31 Ekim 2017 yılından anlaşma yapılan tarihe kadar ise Denizbank elde edeceği karlar Emirates NBD’nin hesaplarına geçecek.

İlginizi Çekebilir:  2022 Ekim Ev Kredisi Faiz Oranları

1938 yılında kurulan Denizbank, ülkemizin denizcilik sektörüne finansman sunmak için devlet bankası olarak kurulmuştu. 1997’nin ilk zamanlarında bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirmek İdaresi tarafından satın alınmıştı. Devamında da Dexia 2006 yılının Ekim döneminde bankayı bünyesine katmıştı. 6 senelik süre zarfı boyunca da Dexia’nın ana hissedarlığında faaliyet göstermişti. 28 Eylül 2012 senesinde ise Rusya’nın en büyük bankaları arasında yer alan Sberbank tarafından satın alınmıştı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.