Ana SayfaEkonomiİstanbul’da İnşaat Yapmanın Kuralları Değişti!

İstanbul’da İnşaat Yapmanın Kuralları Değişti!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği 20 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kat Yüksekliği Sınırı 4 Metre Oldu

İstanbul’da bundan sonraki yapılaşmalara yön verecek olan noktaların ve dikkat edilecek konuların yer aldığı İstanbul İmar Yönetmeliği 20 Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girmiş oldu. Yeni İmar Yönetmeliği’ne göre daha önce 3 metre olarak uygulanan kat sınırı yüksekliğinin 4 metreye yükseltildiği öğrenildi. İstanbul Yeni İmar Yönetmeliği hakkında konuşan kısa adı İNDER olan İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlüğe girmiş olması ile birlikte bundan böyle İstanbul’da yeni yapılacak olan konutlarda kat yüksekliği alt sınırının 4 metre olduğunu açıkladı.

İstanbullular Daha Ferah Evlerde Oturacak

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım yaptığı açıklamada şimdiye kadar yapılan inşaatlarda İstanbul için kat sınırı yüksekliğinin 3 metre olarak uygulandığını, yeni yönetmelik kapsamında bu sınırın 4 metre olarak değiştirildiğini, konut yüksekliklerinin artırılmasının onaylandığını, bu sayede daha ferah oturum alanları yaratılacağını, bundan böyle İstanbul’da yaşayanların daha ferah evlere sahip olacaklarını söyledi.

Asansör Zorunlu Hale Getirildi

Nazmi Durbakayım, bazı belediyeler tarafından çatı arasındaki dublekslere izin verilmediğini de söyleyerek, İstanbul Yeni İmar Yönetmeliği ile çatı arasındaki dubleks dairelere izin çıktığını, asansörler ile ilgili de zorunlulukların getirildiğini, 3 kat ve daha fazla katlı her binada artık asansör olacağını da belirtti.

Tarihi Eser Bölgelerine Kurul Kararı Gerekecek

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz da bir açıklama yaparak yol genişliği 35 metre – 50 metre arasında olan yerlerde geçerli olan 14 kat sınırının 12 kata çekildiğini, yol genişliğinin 50 metreden çok olduğu yerlerde ise 12 kattan daha fazla olan inşaat yapılabileceğini, bölgede herhangi bir tarihi eserin bulunması halinde Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararının alınması gerektiğini, kurulun uygun görmesi halinde kat sayısını düşürebileceğini söyledi.

 

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,217TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.