Ana Sayfa Ekonomi Yemek Kartları ile İlgili Son Nokta Koyuldu!

Yemek Kartları ile İlgili Son Nokta Koyuldu!

-

Yemek kartı hizmeti sağlayan kuruluşlar tarafından anlaşmalı bulunduğu işletmeye uygulanacak olan en yüksek komisyon oranı belli oldu.

Yemek Kartlarında Komisyon Oranları Netleşti

Yemek kartları ile ilgili yeni yönetmelikte sona gelindi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan yeni yönetmeliğe göre yemek kartı hizmetinde bulunan kuruluşlar kamuda ve özel sektörde sözleşme yaptıkları şirketlere hiçbir vesile ile indirim uygulanamayacak ve değişik çeşitlerde menfaat sağlanamayacak.

Komisyon Oranı Dışında Bir Ücret Talep Edilemeyecek

Sözleşme yapılan şirketler de yemek kartı hizmeti aldıkları kuruluşlardan herhangi bir indirim ya da menfaat talebinde bulunamayacaklar. Şirketler ve kuruluşlar arasında yapılan sözleşmede uygulanacak olan komisyon oranı en fazla yüzde 6 oranında olabilecek. Kuruluşlar tarafından şirketlere lira, sarfiyat malzemesi, uygulamaların barındırılması, bakım bedeli teknik destek, depozito adı altında hiçbir ücret talep edilemeyecek.

Kalan Bakiyeler Bir Sonraki Döneme Devredilecek

İşverenler tarafından yemek kartı kuruluşları ile anlaşmalı olan şirketlere yapılacak olan ödemeler en fazla 30 günlük olacak. 30 günlük süre yetkililer tarafından düzenlenmiş olan fatura tarihinden başlamış olacak. Ay sonunda ya da yıl sonunda yemek kartlarında biriken bakiyeler herhangi bir koşul aranmaksızın bir sonraki aya ya da bir sonraki yıla devredecek.

Yemek Kartı Haricindeki Kartlar Hükme Dahil Değil

Yemek kartı kuruluşları hediye, akaryakıt, ödül, yardım, temsil, konaklama, ağırlama gibi hizmetler için çıkartılan kartlar ile ilgili bahsi geçen hükümler geçerli sayılmayacak. Fakat 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları ile ilgili kanunda yer alan hükümler saklı kalma üzere işlem ve ödemeler hizmetlere özgü olacak.

 

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler