Ana SayfaEkonomiDöviz Kuru Arttı! Pilotların Borcu 750 Bin Lira Oldu!

Döviz Kuru Arttı! Pilotların Borcu 750 Bin Lira Oldu!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Döviz kurlarında görülen aşır hareketlilik THY Havacılık Akademisi’nden mezun olan pilotları da olumsuz yönde etkiledi.

THY Havacılık Akademisi’nden Mezun Olanların Borcu Arttı

Dolar kuru ve euro kurunda son dönemlerde görülen alırı hareketler ve ısınma pilot olmak isteyen kişileri ve THY Havacılık Akademisi’nden mezun pilotları da etkiledi. Türk Hava Yolları, Havacılık Akademisi’nden mezun olan pilotları yetiştirme ücretini, pilotlar işe başladıktan sonra maaşlarından kesiyor. Ücret euro üzerinden kesiliyor. Yani bu durumda THY Havacılık Akademisi’nden mezun olan pilotlar Akademi’ye euro cinsinden borçlanmış oluyorlar. Euro kuru arttıkça pilotların Akademi’ye borcu da yükselmiş oluyor. Şu an itibariyle THY Akademisi’ne kabul edilen kişiler 140 bin euro yani yaklaşık 750 bin liralık borca imza atıyorlar.

THY Akademisi’nde Eğitim Almanın Bedeli 140 Bin Euro

Döviz kurlarındaki artış nedeniyle yerli ve yabancı pek çok pilot yüksek maaş veren ülkeleri tercih etmeye başladı. Ayrıca pilotlar arasından THY Havacılık Akademisi’nden mezun olanların borcu da euro kurunun artmasıyla otomatik olarak artmış oldu. Türk Hava Yolları bir yandan filosunu büyütürken, diğer yandan da kendi pilotunu kendi yetiştiriyor. THY Havacılık Akademisi’ne başvurarak imza atmanın maliyeti 140 bin euro olarak kaydedildi. Pilotlar, Akademi’ye başvuru yaptıklarında bu tutardaki borca imza atıyorlar ve mezun olup pilot olarak göreve başlamalarından sonra bu tutar maaşlarından kesiliyor. Kesintinin euro cinsinden olması sebebiyle kesinti yapılan tutar da artıyor. Bundan 3 yıl önce THY Havacılık Akademisi ile sözleşme yapanlar 100 bin euroya imza attılar. Bu dönemde yapılan sözleşmedeki tutarın ise 140 bin euro olduğu bildirildi. Euro kuru bu durumda sözleşmesi eski olan ve borcu bitmeyen ya da yeni sözleşme yapan pilotları da olumsuz etkiledi.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,211TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.